دکتر امیر دریانی

ژنیکوماستی _ 3 روش جراحی

آنچه در این مقاله میخوانید:

ژنیکوماستی به معنای بزرگ شدن سینه مردان به صورتی نامتناسب با اعضای دیگر بدن است و به دلیل افزایش بافت پستان و بافت چربی سینه رخ می‌دهد. در این حالت ممکن است یکی از سینه ها یا هر دو سینه بزرگ شوند.

 واژه “ژنیکوماستی” از واژگان یونانی “جینه” به معنای “زن” و “ماستوس” به معنای “سینه” گرفته شده است.

دلیل اصلی بروز این مشکل، وجود اختلال در سیستم غده های درون ریز است. که به دنبال آن استروژن در بدن فرد زیاد شده، تستوسترون کاهش می‌یابد و به این ترتیب نسبت استروژن به تستوسترون افزایش پیدا می‌کند.

جراحی ژنیکوماستی باعث کاهش اندازه سینه در آقایان، صاف شدن و تقویت کانتور‌‌‌های قفسه سینه می‌شود. ژنیکوماستی به عنوان یک جراحی زیبایی پیشرفته، می‌تواند به مردانی که با مشکل بزرگی پستان مواجه هستند، راهی برای بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفسشان باشد.

در موارد شدید ژنیکوماستی، وزن بیش از حد بافت چربی سینه ها باعث می شود سینه ها حالتی افتاده و تیره پیدا کنند. در این موارد موقعیت و اندازه نوک سینه و هاله آن نیز از نظر جراحی بهبود یافته و پوست اضافی نیز کاهش می‌یابد.

ژنیکوماستی می‌تواند درسه رده سنی نوزادان، جوانانی که در سن بلوغ قرار دارند و همچنین افراد مسن پدید آید و شرایط هر یک از آن ها با دیگری متفاوت است، ژنیکوماستی در نوزادان و نوجوانان معمولاً نیازی به درمان ندارد و خود به خود برطرف می شود. اگر این عارضه ناشی از دارو یا بیماری باشد، قطع دارو یا درمان بیماری اغلب باعث درمان ژنیکوماستی می‌شود. همچنین اگر ناشی از کمبود تستوسترون و افزایش استروژن باشد، ممکن است درمان هورمونی تجویز شود و در برخی دیگر برای درمان آن باید به بهترین جراح ژنیکوماستی مراجعه کرد.

در برخی از آقایان، چاقی دلیل بزرگ بودن سینه‌ها بوده و کاملاً طبیعی است زیرا این ناحیه از بدن همچون دیگر نقاط بدن مستعد ذخیره چربی است، می توان گفت وجود عوامل زیر نشانه ای از عارضه ژنیکوماستی است:

  • وجود درد در ناحیه سینه
  • بزرگی و ورم غیرطبیعی بافت سینه
  • ترشح از یک یا هر دو سینه
  • حساسیت نسبت به لمس سینه‌ها

دلیل ژنیکوماستی

در نوزادان، ژنیکوماستی توسط استروژن و انتقال آن از مادر ایجاد می شود. رشد سینه در نوزادان پسر شایع و تا 6 ماهگی به تدریج از بین می‌‌رود، اما در برخی از نوزادان مدت زمان طولانی‌تری دارد. در پسران نابالغ نیز، جوانه های سینه در دوران بلوغ شایع بوده و ممکن است تا 2 سال دوام بیاورند، ولی معمولا سال اول از بین می‌روند. ژنیکوماستی می‌تواند توسط یک تومور تولید کننده استروژن نیز ایجاد شود.

در پسران نوجوان، ژنیکوماستی ناشی از تغییرات هورمونی دوران بلوغ است. ژنیکوماستی در بسیاری از پسران از اوایل دوره بلوغ تا اواسط بلوغ پدیدار می‌شود. معمولا بین 6 ماه تا 2 سال از بین می‌رود.

ژنیکوماستی

در مردان بالغ، ژنیکوماستی معمولاً به دلیل بیماری های دیگری مانند سرطان کبد یا ریه، سیروز کبدی، تیروئید پرکار، یا مشکلات هورمونی مانند سرطان غده هیپوفیز، غدد فوق کلیوی و یا بیضه ایجاد می شود. مصرف الکل، ماری‌جوانا، مت‌آمفتامین و هروئین نیز ممکن است باعث ژنیکوماستی شود. در مردان مسن‌تر، ژنیکوماستی می‌تواند به دلیل تغییر در سطح هورمون ایجاد شود.

مشکلات مربوط به نارسایی کلیه و کبد نیز در بروز عارضه بزرگ شدن سینه بی تاثیر نیستند، لذا چنانچه مبتلا به مشکل ژنیکوماستی هستید امکان در خطر بودن سلامت کبد و کلیه شما وجود دارد. جراحی، بهترین درمان برای عمل کوچک کردن سینه است.

راه های تشخیص وجود ژنیکوماستی در مردان

معمولا ژنیکوماستی از طریق معاینه پزشک تشخیص داده می‌شود. زمانی که بافت سینه به میزان ۲ سانتی متر باشد، نمایانگر ایجاد ژنیکوماستی در مردان است. البته در شرایطی نیز ممکن است تشخیص پزشک، سرطان سینه باشد که در این صورت از روش های تصویر برداری مانند ماموگرافی و سونوگرافی استفاده می کند. قابل ذکر است که برای تشخیص مشکل پستان در مردان از MRI استفاده نمی شود.

روش‌ها و تکنیک‌های استفاده شده در جراحی زیبایی ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یک روش پیشرفته در جراحی زیبایی سینه است که از تکنیک‌های متنوعی برای بهبود شکل و اندازه سینه استفاده می‌کند.

مراحل جراحی

مرحله یک: مشاوره و بررسی پزشک

در این مرحله، شما با یک فوق تخصص زیبایی ملاقات می‌کنید. پزشک با شما درباره تاریخچه پزشکی بحث می‌کند. همچنین، بررسی‌های فیزیکی و تصویربرداری از سینه صورت می‌گیرد.

مرحله دو: جراحی ژنیکوماستی

در این مرحله جراحی انجام می‌شود. ابتدا، به صورت کامل یا موضعی بی‌هوش می‌شوید. سپس، جراح برش کوچکی را در نواحی تعیین شده با استفاده از تکنیک‌های مختلف ایجاد می‌کند. پس از عمل، برش‌ها به طور دقیق دوخته می‌شوند.

روش‌های جراحی سینه برای عارضه ژنیکوماستی

انواع روش های جراحی

روش های مختلفی برای جراحی ژنیکوماستی در مردان وجود دارد که بهترین روش آن توسط فوق تخصص زیبایی، در اولین جلسه مشاوره مشخص خواهد شد.

۱) روش جراحی باز

فوق تخصص جراحی زیبایی یک برش کوچک اطراف آرئول ایجاد می کند. جای زخم مشخص نیست؛ زیرا دقیقا در محل اتصال پوست آرئول به پوست سینه قرار می گیرد. این روش امکان برداشتن سینه های بزرگ مردان و برداشتن هرگونه پوست شل را فراهم می کند. این نیز یک روش جراحی سرپایی می باشد.

۲) روش لیپوساکشن در جراحی ژنیکوماستی

اگر ژنیکوماستی به علت تجمع چربی ها ایجاد شده باشد و همچنین اگر فرآیند رشد سینه ها در فرد کامل شده باشد، می توان لیپوساکشن را یکی از بهترین راه ها برای رفع مشکل ظاهری سینه و همچنین درمان ژنیکوماستی در نظر گرفت.

عوامل بسیاری در انتخاب لیپوساکشن جهت درمان ژنیکوماستی دخیل هستند که عوامل تعیین کننده عبارتند از: سن فرد، قابلیت ارتجاع پذیری پوست و…

در لیپوساکشن یا لیپوماتیک، مایع بی حسی به بافت تزریق می شود و از طریق یک شکاف کوچک که در ناحیه سینه ایجاد شده است، کانولا (یک لوله نازک تو خالی) وارد می شود. پس از وارد کردن کانولا، کانولا به عقب و جلو حرکت داده می شود که این عمل کنترل شده سبب سست شدن چربی های اضافی ناحیه سینه شده و به وسیله فرآیند ساکشن تمامی چربی‌ها از سینه تخلیه می شود.

۳) روش اکسیزیون در جراحی ژنیکوماستی

اکسیزیون یا جراحی برداشتن بافت سینه، زمانی توصیه می شود ک بافت سینه غده‌ای است و یا در مواردی انجام می شود که برای اصلاح شرایط ژنیکوماستی برداشتن پوست از ناحیه سینه الزامی است.گاهی جهت کاهش اندازه سر سینه و یا تغییر موقعیت آن نیز از اکسیزیون استفاده می شود.

جراح به منظور جلوگیری از به جا ماندن جای زخم پس از درمان، سعی می کند برش های جراحی را در خطوط طبیعی بدن و یا در ناحیه قهوه‌ای رنگ سر سینه ایجاد کند. برای این درمان بخشی از بافت را در زیر سر‌‌ سینه باقی می گذارند تا سر سینه حالت فرو رفتگی و ظاهر دونات شکل به خود نگیرد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که باقی ماندن بافت می تواند سبب ایجاد ژنیکوماستی دوباره شود و سینه دوباره به حالت اولیه باز گردد.

جراحی ژنیکوماستی از سوی جراح برای کسانی که به اسکار های کلوییدی مبتلا هستند و یا مشکلات التیام و بهبودی زخم دارند، از همان ابتدا بیمار را از برجستگی اسکار ها مطلع می کند. زیرا این عمل جراحی سبب ایجاد اسکار هایی در ناحیه سینه می شود که به مرور زمان محو می شوند.

بانداژ زخم
  • اسکار به معنای جای زخم بوده که به دلایل مختلفی بر روی پوست ظاهر می‌شود. ساختار جای زخم‌ها با همدیگر کاملا متفاوت است. اسکار یا جای زخم، روندی طبیعی است که جهت جایگزینی پوست آسیب‌دیده بر روی بدن ایجاد می‌شود. امکان ایجاد جای زخم بر روی پوست به دلایل مختلفی نظیر: عمل جراحی، انواع جراحات و آسیب های پوستی ( تصادف ، سوختگی و ….) وجود دارد.

در صورتی که عارضه ژنیکوماستی فقط با لیپوساکشن رفع شده باشد، جای زخم ها تا حدودی غیر قابل تشخیص خواهد بود. اما اگر نیاز به برداشتن بافت سینه و یا پوست باشد، اسکار هایی که ایجاد می شود بزرگ تر و واضح تر خواهد بود. و یا ممکن است نوک سینه‌ها نا متقارن و یا دچار بی حسی دائمی شود.

اقدامات قبل از جراحی

مشاوره با فوق تخصص جراحی زیبایی و بررسی نیازها و انتظارات

در جلسه مشاوره، فوق تخصص جراحی زیبایی با دقت به خواسته‌ها و نیازهای شما گوش می‌دهد و به شما راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌کند. فوق تخصص زیبایی با توجه به ساختار بدنی و شکل سینه‌های شما، بهترین روش جراحی سینه را تعیین خواهد کرد. مشاوره با فوق تخصص زیبایی برای جراحی زیبایی ژنیکوماستی یک قدم مهم است.

آزمایش‌ها و بررسی‌های پیش از جراحی

اولین گام قبل از جراحی ژنیکوماستی، مشاوره با فوق تخصص جراحی زیبایی است. در این مرحله، فوق تخصص جراحی زیبایی تاریخچه پزشکی شما را جمع‌آوری می‌کند. شما در این جلسه باید هدف و انتظارتان را از جراحی به روشنی مشخص کنید.

سپس، برای اطمینان از وضعیت سلامتی، انجام آزمایش‌های خون و گرفتن تصاویر از ماهیچه‌ها و بافت‌های سینه با تکنولوژی‌های پیشرفته انجام می‌شود. این آزمایش‌ها به پزشک کمک می‌کنند تا مشکلات احتمالی را شناسایی کند و به شما نتیجه‌ی بهتری برای جراحی بدهد. آزمایش‌ها و بررسی‌های پیش از جراحی ژنیکوماستی از اهمیت بسیاری برخوردار هستند و نقش مهمی در موفقیت این جراحی دارند. با انجام این مراحل، می‌توانید با اطمینان بیشتری به عمل جراحی بپردازید.

اقدامات قبل از جراحی ژنیکوماستی

مراقبت های بعد از عمل کوچک کردن سینه

پس از جراحی، شما به بخش منتقل می‌شوید. در اینجا، شما نیاز به استراحت و مراقبت دارید. جراح فوق تخصص زیبایی، به شما کمک می‌کند تا درد و عوارض مرتبط با عمل جراحی را کاهش دهید. همچنین، دستورالعمل‌های مربوط به تمرینات و نوع لباس پوشیدن را برای شما توضیح می‌دهد.

در نهایت، مهم است که با یک فوق تخصص جراحی زیبایی ماهر و با تجربه در زمینه جراحی زیبایی ژنیکوماستی همکاری کنید و تمام سوالات و نگرانی‌های خود را به او بگویید.

بعد از عمل جراحی زیبایی ژنیکوماستی، مراقبت درست از زخم‌ها و دوره بازیابی از اهمیت بالایی برخوردار است.

تمیزی و تغییرات زخم‌ها

بعد از جراحی، زخم‌ها را باید به دقت تمیز و ضد عفونی کرده و بستری تمیز برای آنها فراهم کنید. جراح فوق تخصص زیبایی، شما را راهنمایی خواهد کرد که چگونه زخم‌ها را پانسمان کنید. همچنین، تعویض به موقع بانداژها در تاریخی که پزشک تعیین می‌کند بسیار مهم است.

داروها و تجویزات

پزشک شما ممکن است داروهای ضد درد و ضد التهاب برای کنترل درد و التهاب پس از عمل تجویز کند. به دقت دستورات مربوط به تجویزات را دنبال کنید و در صورت بروز هر گونه علائم ناخوشایند یا عوارض جانبی، به پزشک خود اطلاع دهید.

تغذیه و آرامش

در دوره بعد از جراحی، تغذیه مناسب و استراحت کافی، برای بهبود سریع‌تر و بهتر از اهمیت بالایی برخوردار است. توصیه می‌شود که مواد غذایی غنی از پروتئین و ویتامین‌ها را مصرف کنید و از فعالیت‌های سنگین خودداری کنید تا بهبودی بهتر و سریع‌تری را تجربه کنید.

بهترین جراح زیبایی

پیگیری با پزشک

همچنین، بسیار مهم است که در دوره بعد از جراحی با پزشک خود در ارتباط باشید. اگر هرگونه نگرانی یا سوالی دارید، آن را با پزشک خود مطرح کنید. جراح فوق تخصص زیبایی شما، بهترین شخص برای راهنمایی شما خواهد بود.

دوره بعد از عمل زیبایی ژنیکوماستی نیازمند مراقبت و توجه دقیق است. با رعایت نکات مهمی که پزشک شما تعیین می‌کند و همکاری صحیح با او، بهبودی خوبی خواهید داشت و نتیجه مطلوب را بدست خواهید آورد.

در طول دوره بهبودی جراحی ژنیکوماستی، پانسمان یا بانداژ بر روی محل جراحی قرار داده می‌شود و ممکن است یک باند الاستیک و یا گن مخصوص برای کاهش تورم و درد نیز بعد از جراحی توسط جراح پلاستیک تجویز شود.

افرادی که تحت عمل جراحی کوچک کردن سینه قرار گرفته اند، به منظور بهبودی سریع تر و جلوگیری از بروز عوارض ناشی از آن، باید به نکات و مراقبت های پس از جراحی، توجه بسیاری کرده و به هیچ عنوان در این باره سهل انگاری نکنند.

دارو های مصرفی

مصرف برخی از داروهای گیاهی و شیمیایی؛ از جمله آسپرین، بروفن، ویتامین E و از این قبیل موارد که منجر به بروز اختلال در انعقاد خون می‌گردد، تا مدتی بعد از انجام جراحی ژنیکوماستی، ممنوع بوده و افراد باید از مصرف آن خودداری نمایند.

داروهای تجویزی

مصرف دخانیات

استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی، منجر به بروز تاخیر در روند بهبودی عمل کوچک کردن سینه می شود؛ از این رو افراد باید تا مدتی از مصرف آنها اجتناب نمایند.

استحمام

افرادی که عمل جراحی ژنیکوماستی انجام داده‌اند، تا مدتی باید از رفتن به حمام خودداری نمایند؛ بهتر است مدت زمان دقیق آن را از فوق تخصص جراحی زیبایی خود پیگیر شوند.

نحوه خوابیدن

افراد در دوران نقاهت عمل جراحی ژنیکوماستی، باید جهت جلوگیری از وارد شدن فشار، از خوابیدن به صورت دمر و همچنین بر روی پهلو خودداری کرده و همواره به طور طاق باز بخوابند.

لازم به ذکر است، ساخت زاویه 30 درجه در حین خواب و استراحت در دوران نقاهت ژنیکوماستی، کمک شایانی به تسریع روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از آن می‌کند؛ بدین منظور می‌توانید دو بالش در زیر سر خود قرار دهید.

کاهش ورم پس از عمل ژنیکوماستی

بعد از جراحی برای کاهش تورم توصیه می شود از کمپرس یخ استفاده شود. به دلیل بی حسی سینه ها، اگر کمپرس یخ مستقیما روی پوست قرار گیرد، ممکن است دچار آسیب به پوست شود و برای جلوگیری از این اتفاق، می توانید کمپرس یخ را دور یک حوله پیچانده و هر چند دقیقه یک بار از آن استفاده کنید.

فعالیت ورزشی بعد از عمل

فعالیت و ورزش بعد از ژنیکوماستی

افراد باید طی دوران نقاهت عمل ژنیکوماستی از انجام هر گونه حرکتی که سبب فشار آمدن به برش های جراحی می شود، اجتناب نمایند.البته استراحت مطلق و نداشتن تحرک اشتباه است، سعی کنید به پیاده روی بروید چون این کار احتمال بروز لخته های خونی را کاهش می دهد. پیاده روی کردن باعث کاهش ورم و کبودی جای عمل می‌شود.
ازجمله نکاتی که بایدبه آن توجه داشت:

تا ۴ الی ۶ هفته وسایل سنگین را جا به جا نکنید.
فعالیت های ورزشی که ممکن است به قفسه سینه تان ضربه وارد کند را انجام ندهید.
تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا نکرده اید به سر کار باز نگردید این زمان بسته به وضعیتتان بین 1 الی 2 روز و یا 2 هفته متغییر است. فعالیت های اجتماعی خود را می توانید بعد از دو هفته از سر بگیرید.

از انجام فعالیت های ورزشی سنگین حداقل 2 هفته بعد از ژنیکوماستی خودداری کنید. پس از آن، می توانید همه تمرینات را دوباره انجام دهید، به جز آنهایی که بر روی سینه شما تمرکز دارند.

در این دوران از محل کار خود مرخصی بگیرید؛ زیرا استراحت و فعالیت زیاد نداشتن، می تواند باعث کسب نتایج دلخواه تان شود و سریع تر بهبود یابید.

تغذیه پس از جراحی ژنیکوماستی

هیدراته ماندن به خصوص بعد از جراحی برای سلامتی تان بسیار مهم است. همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید و به طور مداوم آن را بنوشید. تغذیه و رژیم غذایی سالم به بهبودی سریع تر شما کمک می کند و از خوردن مواد غذایی فرآوری شده خودداری کنید.  مصرف سدیم خود را محدود کنید؛ زیرا باعث افزایش تورم می شود. میوه و سبزیجات فراوان را به رژیم غذایی روزانه تان اضافه کنید. درست غذا خوردن، بدن شما را از درون تغذیه می کند و به شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری بهبود پیدا کنید.

تغذیه مناسب

رانندگی کردن بعد از عمل

داروهای مسکن خواب آور هستند پس تا زمانی که مجبور به استفاده از آن ها هستید رانندگی نکنید. زمانی می توانید دوباره رانندگی کنید که پزشک مصرف این داروها را قطع کرده و همچنین بتوانید بازو‌هایتان را به درستی تکان دهید.

ماساژ و استفاده از لوسیون

بعد از اینکه جای زخم التیام یافت می توانید آن را ماساژ دهید و فوق تخصص جراحی زیبایی برای کم کردن جای زخم و همچنین خونریزی آن، ژل و لوسیون مخصوصی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

بعد از انجام جراحی ژنیکوماستی، جراح فوق تخصص زیبایی مراقبت‌هایی که بیمار باید پس از جراحی رعایت کند و انجام دهد را در اختیار او قرار می‌دهد. دوره‌ی نقاهت بعد از جراحی ژنیکوماستی تأثیر مستقیمی بر نتایج حاصل از این جراحی می‌گذارد. به همین دلیل، رعایت کامل نکاتی که جراح فوق تخصص زیبایی بیان می‌کند و انجام مراقبت های بعد از جراحی باعث بهبودی سریع میشود.

این جراحی نسبت به جراحی های دیگر ریسک کمتری داشته و در صورت مراجعه به بهترین جراح فوق تخصص جراحی زیبایی عوارضی را در پی نخواهد داشت.