دکتر امیر دریانی

15 سوال متداول جراحی ژنیکوماستی

جراحی ژنیکوماستی

آنچه در این مقاله میخوانید:

بزرگ بودن سینه و عوارض آن فقط مخصوص خانم ها نیست! بلکه ممکن است مردان و پسران نیز دچار این مشکل شوند. این مشکل در بسیاری از افراد سبب ایجاد حس شرمساری و کاهش اعتماد به نفس می شود و در ورزشکاران حرفه‌ای امتیاز منفی محسوب می شود. در مقاله جراحی ژنیکوماستی درمورد عارضه بزرگی سینه در مردان و درمان آن به طور کامل توضیح دادیم حال می‌خواهیم درباره دغدغه‌ها و سوالات متداولی که زیباجویان در مورد جراحی ژنیکوماستی میپرسند صحبت کنیم.

جراحی ژنیکوماستی

تکنیک‌های جراحی در مواردی که نیاز به برداشتن بافت غدد سینه یا پوست اضافه باشد پیشنهاد می‌شود. همچنین اگر لازم به کوچک کردن سینه و یا تغییر جایگاه نوک سینه برای رسیدن به ظاهر طبیعی مردانه باشد، می‌توان از تکنیک‌های جراحی استفاده کرد. روش‌های جراحی بسته به وضعیت‌های خاص و اولویت‌های جراحی مختلف است. جراحی مستقیم به صورت معمول از طریق ایجاد برشی در قسمتی از هاله سینه می باشد.

آیا علت بزرگ شدن پستان ژنیکوماستی است؟

علت به وجود آمدن ژنیکوماستی، رشد بافت سینه است که در برخی از موارد علت بزرگ شدن سینه مردان ژنیکوماستی نیست بلکه ممکن است انباشته شدن چربی در سینه باشد که به آن ژنیکوماستی کاذب گویند. بهتر است برای تشخیص این مورد حتما با جراح ژنیکوماستی مشورت کنید.

آیا بعد از انجام ژنیکوماستی با تکنیک شما احتمال عود وجود دارد؟

زمانی که جراح از روش برداشت کامل بافت سینه و بازسازی همزمان استفاده می‌کند، احتمال عود مجدد تقریبا صفر است. البته در موارد نادری مانند زمانی که زیباجو دچار بیماری خاصی بوده یا از داروهای هورمونی استفاده می‌کند و یا دچار اضافه وزن زیاد پس از جراحی شود ممکن است اتفاق بیوفتد که البته زیباجویان قبل از جراحی ژنیکوماستی حتما بررسی و آنالیز دقیق می‌شوند تا از بروز این مشکل جلوگیری شود.

جراحی ژنیکوماستی

می‌توان گفت که جراحی اصلی‌ترین روش درمانی ژنیکوماستی است. این جراحی با برش اطراف نوک سینه انجام می‌شود اما گاهی بنا به نیاز برش در زیر سنه نیز ایجاد می‌شود. نوع برش‌ها و اندازه آن‌ها به اندازه سینه و میزان بافت اضافی آن بستگی دارد که در تست‌ها و معاینات قبل از جراحی ژنیکوماستی مشخص می‌شود.

در جراحی ژنیکوماستی از بیهوشی استفاده می‌شود؟

بیشتر زیباجویان تمایل دارند به طور کامل بیهوش شوند اما بسته به شرایط مختلف ممکن است از سرم بیهوشی و یا بی‌حسی موضعی نیز استفاده شود البته قبل از جراحی فوق تخصص زیبایی در مورد بیهوشی با زیباجو صحبت خواهد کرد.

فرورفتگی ناحیه نوک پستان، چین و چروک و افتادگی پوست بعد از جراحی ژنیکوماستی اتفاق می‌افتد؟

فرورفتگی ناحیه نوک سینه در زیباجویان شایع نیست ولی ممکن است بعد از جراحی رخ دهد و معمولاً سه الی شش ماه بعد از جراحی از بین خواهد رفت. اگر این مشکل با گذشت شش الی دوازده ماه از جراحی ادامه یافت، شاید نیاز به انتقال چربی از ناحیه شکمی به ناحیه نوک پستان باشد که فرآیند بسیار ساده‌ای بوده و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. پس جای هیچ نگرانی نیست.

آیا کاهش وزن قبل از جراحی ژنیکوماستی لازم است؟

کاهش وزن، رژیم گرفتن و ورزش می تواند چربی انباشته بدن را کاهش دهد. این کاهش چربی ممکن است بزرگی سینه در مردان را نیز کاهش دهد. اثرگذاری روش‌های درمانی ژنیکوماستی با ورزش و یا به کمک تغذیه و داروهای گیاهی، بستگی به میزان حجم سینه و بافت توده ای زیر سینه دارد. ممکن است به توصیه جراح متخصص قبل از جراحی از داروهای ضد انعقاد خون یا دیگر دارو‌های شیمیایی مصرف نکنید و یا ممکن است دارو‌هایی برای شما تجویز شود که مصرف به‌موقع این دارو‌ها بسیار اهمیت دارد و ضروری است.

فقط در موارد خفیف میتوان از این روش‌های درمانی برای کوچک کردن سینه در مردان استفاده کرد. در افرادی که BMI بالایی دارند و میزان چربی سینه آنها بالاست حتما نیاز به کاهش وزن و بعد از آن اقدام به جراحی هست. به صورت کلی میتوان گفت که کاهش وزن در هر سطحی از ژنیکوماستی، برای زیباجویان کمک کننده است. بعد از جراحی نیز متعادل نگه داشتن وزن در ماندگاری نتیجه بعد از عمل بسیار حائز اهمیت است.

درمان ژنیکوماستی با ورزش ممکن است؟

دو نوع بافت برای افرادی که با ژنیکوماستی درگیر هستند، وجود دارد. بافت چربی و بافت فیبروگلندولار که بیش از حد عادی رشد کرده است.

ژنیکوماستی اگر ناشی از تجمع چربی باشد یعنی دارای بافت چربی باشد، با کاهش وزن، رژیم غذایی و ورزش برطرف می‌شود. اما در بافت فیبروگلندولار یا همان بافت شیری پستان، جنس این نوع بافت به گونه‌ای است که به راحتی با ورزش رفع نمی‌شود و نیاز به جراحی دارد تا بافت فیبروگلندولار برداشته شود.

همچنین درمان ژنیکوماستی با ورزش برای افرادی که بزرگی شدید سینه در گرید ۳ و ۴ دارند، امکانپذیر نیست. درمان بزرگی سینه با ورزش در کسانی که گرید ۱ هستند یا کسانی که دچار ژنیکوماستی کاذب هستند، می‌تواند مناسب باشد. این درمان نیاز به ورزش مستمر و طولانی مدت دارد.

همانطور که گفته شد، ژنیکوماستی ناشی از تجمع چربی، با کاهش وزن برطرف می شود. در چنین شرایطی رعایت موارد زیر توصیه می‌شود:

  • قطع مصرف مکمل و یا داروهایی که موجب بروز ژنیکوماستی هستند.
  • مصرف میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.
  • مصرف مواد قندی و شکری را محدود کنید.
  • استفاده از دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی را کاهش دهید.
  • به مدت نیم ساعت در روز فعالیت های هوازی انجام دهید.

آیا برای انجام جراحی ژنیکوماستی نیاز به برش است؟

تمامی راه‌های درمان جراحی برای اصلاح بزرگی سینه( ژنیکوماستی) نیاز به برش دارد. درحالی که اکثر برش‌ها در خطوط طبیعی سینه پنهان زده می‌شود ممکن است برخی از زخم‌ها قابل مشاهده باشند که این مورد نیز به تجربه و مهارت جراح بستگی دارد و به مرور زمان و پس از گذشت یک سال محو میشود.

جای اسکار و بخیه تا حد زیادی محو میشود البته دانستن این نکته هم حائز اهمیت است که محو شدن کامل اسکار نیز تا حدی به نوع پوست شما بستگی دارد. انجام دقیق مراقبت‌های توصیه شده توسط جراح نیز در بهبود جای اسکار نقش دارد.

برش برای جراحی ژنیکوماستی

ارتباط بین ژنیکوماستی و سرطان سینه در آقایان چیست؟

خصوصیات و ماهیت بافت سرطانی با بافت حاصل از بزرگ شدن سینه در اثر ژنیکوماستی متفاوت است. سرطان سینه ممکن است موجب فرورفتگی پوست یا ایجاد ترشح خونی از سینه شود. پزشک شما می‌تواند نوع توده را تشخیص دهد و بفهمد که توده، سرطانی است یا نه.

سرطان سینه در مردان بسیار نادر است و توده‌ای که در اثر سرطان ایجاد شده باشد، معمولاً درست زیر نوک سینه ایجاد نمی‌شود. بزرگی غدد سینه در مردان چندان خطرناک نیست. ولی اگر متوجه حالات غیر عادی درسینه خود شدید حتما به متخصص مراجعه کنید.

هزینه درمان بزرگی سینه مردان چقدر است؟

هزینه جراحی ژنیکوماستی بر اساس یک سری فاکتورها از جمله به حجم چربی و بافت سینه، شرایط و وضعیت بیمار، هزینه داروها و آزمایشات تعیین می‌شود و یکسان نیست.

آیا جراحی ژنیکوماستی شامل بیمه می‌شود؟

فقط تعداد محدودی از بیمه های تکمیلی بخشی از هزینه‌های جراحی ژنیکوماستی رو پوشش می‌دهند. بنابراین برای استفاده از بیمه بهتر است قبل از انجام جراحی با کارگزار بیمه صحبت کنید و میزان پوشش بیمه را جویا شوید. تمامی جراحی‌های زیبایی شامل بیمه نمی‌شود و ژنیکوماستی نیز مانند سایر جراحی‌های زیبایی تحت پوشش هیچ بیمه‌ای قرار نمی‌گیرد.

جراحی ژنیکوماستی با لیپوساکشن ممکن است؟

در مواردی که ژنیکوماستی عمدتاً نتیجه‌ی بافت اضافه باشد، می‌توان تنها از تکنیک‌های لیپوساکشن بهره برد. این روش با وارد کردن کانولا، لوله‌ی باریک میان تهی، در برش‌های متعدد کوچک انجام می‌شود.

کانولا با حرکتی کنترل شده به جلو و عقب کشیده می‌شود و چربی اضافه را نرم می‌کند و سپس با مکش خلاء از بدن خارج می‌شود. از تکنیک‌های لیپوساکشن مختلف می‌توان در این زمینه بهره گرفت. قبل از عمل، در مورد روشی که برای شما مناسب‌تر است توضیحات لازم ارائه می‌شود.

برداشتن پوست در جراحی ژنیکوماستی انجام می‌شود؟

در نهایت، پس از برداشتن بافت سینه نتیجه‌ی نهایی کار بستگی به قدرت جمع شدن پوست دارد. در اکثر موارد پوست به تنهایی قادر به جمع شدن است.

پزشکان معتقدند که استفاده از گن سینه می‌تواند به جمع شدن پوست کمک کرده و از تورم اولیه بکاهد. در موارد پیشرفته‌تر، مقدار پوست اضافه بسیار زیاد است یا اینکه پوست به اندازه‌ی لازم خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته را برای جمع شدن دارا نیست. در این موارد، پوست اضافه باید برداشته شود.

در مواردی که بیماری نسبتاً پیشرفت کرده است، پوست اضافه را می‌توان با برش هایی در اطراف هاله سینه برداشت. در موارد بسیار شدید بیماری، پوست اضافه از ناحیه‌ی تحتانی سینه برداشته می‌شود و برشی ایجاد می‌شود که در راستای چین اینفرامامری (انحنای تحتانی سینه) امتداد دارد.

گن مناسب بعد جراحی ژنیکوماستی

نوک سینه نیز برداشته شده و در جای درست خود روی سینه قرار می‌گیرد و در واقع به نوعی آن را پیوند می‌زنند. جهت تعیین نوع مناسب عمل برای هر بیمار، معاینه‌ی کاملی انجام می‌شود.

در نهایت بهترین روش از نظر دکتر امیر دریانی بسته به میزان شدت این بیماری ترکیب این دو یعنی لیپوساکشن و جراحی به صورت همزمان هست که این تکنیک احتمال عود را به صفر می‌رساند.

آیا بعد از جراحی ژنیکوماستی احساس درد خواهیم داشت؟

درد بعد از جراحی ژنیکوماستی کم است و با مصرف منظم داروهای تجویزی (مسکن) درد قابل تحمل و کنترل خواهد بود.

جراحی ژنیکوماستی برای چه کسانی مناسب است؟

از آنجایی که جراحی ژنیکوماستی نمی‌تواند بهترین گزینه برای تمام افراد باشد به طور مثال انجام این جراحی برای افرادی که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند مناسب نیست و باید تا پایان سن بلوغ صبر کنید تا تغییرات هورمون‌های جنسی به تعادل برسد بنابراین حتما باید قبل از تصمیم گیری با جراح پلاستیک متخصص خود صحبت کنید. تا جراح با بررسی و ارزیابی شرایط و سلامت عمومی شما، بهترین روش را پیشنهاد دهد.

جراحی ژنیکوماستی چه عوارض دارد؟

بروز یا عدم بروز عوارض عمل ژنیکوماستی تا حد بسیار زیادی به مهارت، تجربه و تسلط جراح و همچنین رعایت مراقبت‌های بعد از عمل بستگی دارد. بنابراین انتخاب بهترین جراح ژنیکوماستی مطمئن‌ترین راه حل برای به صفر رساندن عوارض بعد از جراحی است. عوارضی مانند درد، بی‌حسی و کبودی و ورم موقتی است و به مرور و بعد از گذشت حدود ۲ هفته برطرف خواهند شد.

آیا محدودیت در ورزش بعد از جراحی ژنیکوماستی وجود دارد؟

بعد از جراحی و به مدت دو ماه باید از انجام هر عملی که به بافت سینه ها فشار وارد میکند خودداری کنید پس اتمام دوره نقاهت هیچ گونه محدودیتی در انجام حرکات ورزشی نخواهید داشت و میتوانید بعد از دو ماه ورزش را از سر بگیرید.

آیا امکان انجام جراحی لیپوماتیک به صورت همزمان با عمل جراحی ژنیکوماستی وجود دارد؟

بله امکان انجام جراحی‌های پلاستیک به صورت همزمان و ترکیبی وجود دارد که در صورت صلاحدید جراح و نسبت به شرایط بیمار انجام داده می‌شود. همانطور که می‌دانید انجام جراحی ترکیبی هم مانند سایر جراحی‌ها دارای مزایا و معایبی است که عوارض و دوره نقاهت کمتر، یکبار بیهوش شدن و هزینه کمتر از جمله مزایای آن است.