دکتر امیر دریانی

2 تأثیر لیفت سینه در شیردهی مادران

لیفت سینه

آنچه در این مقاله میخوانید:

این سؤال که آیا لیفت سینه باعث ایجاد مشکل یا اختلال درروند شیردهی می‌شود سؤال بسیاری از شما خانم‌ها است. مادر بودن خیلی زیباست. بااین‌حال، بارداری و شیردهی ممکن است اثرات منفی بر زیبایی بدن شما داشته باشد. شکل سینه‌ها بعد از بارداری ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها بهبود نیابد. درحالی‌که خیلی از خانم‌ها از ظاهر سینه‌های خود ناراضی هستند، لیفت سینه یک راه‌حل ایده آل برای بازگرداندن ظاهری جوان‌تر است.

اگر مادر قبل از زایمان لیفت سینه انجام دهند چه اتفاقی می‌افتد؟ روی شیردهی تأثیر دارد؟  می‌توانم این‌گونه پاسخ دهم، تا زمانی که غدد و مجاری شیری در حین جراحی آسیب نبینند، جراحی تأثیری بر شیردهی نخواهد داشت. اکنون تکنیک‌ها و روش‌هایی برای انجام این روش وجود دارد، که لیفت سینه در دوران شیردهی مشکلی ایجاد نمی‌کند. پس از انجام این کار، اگر زیبا جو مشکل دیگری در شیردهی نداشته باشد، می‌تواند از این روش استفاده کند. 

اما پیشنهاد من و راه معقول‌تر و مطمئن‌تر، این است که آن را تا پایان شیردهی به تأخیر بیندازید و دیگر قصد بارداری نداشته باشید. همه ما می‌دانیم که در نظر گرفتن اقدامات احتیاطی مرتبط با عمل جراحی لیفت سینه ضروری است. علاوه بر این، شیردهی یکی از مؤثرترین عواملی است که باعث افتادگی سینه‌ها می‌شود. بنابراین شیردهی بعد از لیفت سینه نتیجه جراحی شمارا از بین می‌برد و ممکن است مجبور شویم جراحی را تکرار کنیم. در برخی موارد، به هر دلیلی مانند ژنتیک یا کاهش وزن، ممکن است فرد قبل از بارداری نیاز به لیفت سینه داشته باشد. در این شرایط زیبا جو می‌تواند با ارائه درخواست خودش عمل لیفت سینه را انجام دهد.

اما من توصیه می‌کنم این فعالیت بعد از بارداری و زایمان انجام شود، ممکن است در برخی موارد توقف انجام لیفت سینه مشکلات دیگری را نیز برای فرد داشته باشد. بنابراین در صورت درخواست زیبا جو و مناسب بودن شرایط او می‌توان جراحی را قبل از بارداری و شیردهی انجام دهیم.

شیردهی بعد از لیفت سینه

به‌طور کلی، هیچ تضمینی وجود ندارد که مادر بتواند به نوزادش شیر دهد، چه لیفت سینه انجام داده باشد یا نه. معمولاً زنانی که عمل لیفت سینه انجام می‌دهند می‌توانند به‌راحتی به نوزاد خود شیر دهند. این امر به‌ویژه در مورد زنانی که با موفقیت قبل از جراحی شیر داده‌اند صادق است. در این جراحی سعی می‌کنیم اتصال بافت زیرین و نوک پستان، سیستم شیردهی، اعصاب حفظ شود، بنابراین می‌توانم تضمین کنم که امکان شیردهی برای مادران پس‌ازاین عمل بسیار زیاد خواهد بود.

تاثیر لیفت سینه در شیر دهی

بااین‌حال، برخی از زیبا جویان به‌طور طبیعی در شیردهی مشکل‌دارند ممکن است که پس از جراحی لیفت سینه بدتر شود. به‌عنوان مثال، زنان باسابقه مشکلات شیردهی،  ممکن است بعد از جراحی سینه، شیردهی دشوارتری داشته باشند. البته زنانی که تحت عمل کوچک کردن سینه قرارگرفته‌اند،  با مشکلات بیشتری در شیردهی مواجه می‌شوند، زیرا بخشی از بافت غده پستانی برداشته‌شده است. علائم رایجی که ممکن است نشان دهد که سیستم شیردهی پس از جراحی دچار مشکل شده است عبارت‌اند از:

  • از دست دادن طولانی‌مدت حس در نوک سینه
  • وجود مشکلات قبلی در دوران شیردهی
  • تغییرات عمده در اندازه یا شکل نوک پستان

اگر به دنبال لیفت سینه هستید و در آینده نیز قصد باردارشدن دارید، حتماً در این مورد باید باهم مشورت کنیم تا بر اساس آن عمل جراحی را انجام دهیم. اگرچه شیردهی پس از این جراحی امکان‌پذیر است، اما  پیشنهاد من به زیبا جو برای جراحی لیفت سینه این است که جراحی را تا زمان بچه‌دار شدن به تعویق بیندازند تا کمترین عوارض  و مشکل را در شیردهی داشته باشند. توصیه می‌کنم مطمئن شوید که به یک جراح ماهر مراجعه کردید. زیرا عمل انجام‌شده توسط جراح مجرب احتمال عوارض بعد از جراحی را کاهش خواهد می‌دهد.

تاثیر لیفت سینه با پروتز و بدون پروتز بر شیردهی

در مورد تأثیر لیفت سینه با پروتز و بدون پروتز بر شیردهی می‌توانم بگویم تفاوتی با یکدیگر ندارد. بسیاری از زنانی که در زمان لیفت سینه، پروتز سینه هم داشتند، توانستند با موفقیت به فرزندان خود شیر دهند. در این روش، نوع برش، مهارت و سابقه شیردهی قبلی بیمار، همگی در توانایی شیردهی موفق پس از لیفت سینه نقش دارند. درهرصورت، حتماً باید در مورد قصد خود برای شیر دادن در آینده صحبت کنیم تا بتوانم توصیه‌های مناسبی در مورد نوع پروسه پروتز، فرم و سایر عوامل ارائه بدهم.

لیفت سینه با پروتز

لیفت سینه و زمان شیردهی صحیح

یکی دیگر از مواردی که بر توانایی شما در شیردهی بعد از جراحی تأثیر می‌گذارد زمان‌بندی درست است. به‌عنوان مثال، چه مدت پس از جراحی قصد بارداری و شیردهی دارید؟ معمولاً بهبودی اولیه پس از جراحی در عرض چند هفته حاصل می‌شود، اما روند بهبودی اعصاب کوچک و عروق خونی می‌تواند بیشتر طول بکشد.

ازآنجایی‌که بارداری و زایمان یکی از مهم‌ترین اتفاقات زندگی برای خانم‌هاست، بهتر است منطقی به آن فکر کنید. ممکن است باوجود اینکه سینه شما می‌تواند شیر تولید کند، اما چون اعصاب زیادی تحت تأثیر قرار می‌گیرند، ممکن است بر میزان شیردهی تأثیر بگذارد. چند سال فاصله بین عمل و بارداری به بدن شما فرصت می‌دهد تا توانایی تولید شیر را بازیابی کند و احتمال بروز مشکلات را کاهش دهد. اما من می‌توانم این اطمینان را به شما بدهم که پس از بهبودی کامل، به‌احتمال زیاد بدون هیچ مشکلی می‌توانید به نوزاد خود شیر بدهید.

لیفت سینه بعد از بارداری

چه کسانی کاندیدهای مناسب برای جراحی لیفت سینه هستند؟

هر آنچه در مورد لیفت سینه گفتم می‌توانم اضافه کنم: خانم‌هایی که به هر دلیلی سینه‌هایشان دچار افتادگی هست می‌توانند به لیفت سینه فکر کنند. بارداری و شیردهی، تغییر وزن ، پیر شدن و عوامل دیگر بسیاری که تأثیر زیادی بر افتادگی سینه‌ها دارند بنابراین تمام افراد با این شرایط می‌توانند با بررسی بیشتر، تحت عمل قرار گیرند.

علاوه بر این زیبا جویانی که سینه‌هایشان درجه افتادگی زیادی دارند یا نوک سینه‌های آن‌ها به سمت پایین هست، خانم‌هایی که از حجم سینه‌های خود راضی هستند و به فکر بالا بردن و لیفت آن هستند، خانم‌هایی که قصد شیردهی ندارند یا برای طولانی‌مدت این قصد را ندارند، بانوانی که بتوانند یک وزن ثابت داشته باشند و بانوانی که سیگار نمی‌کشند جزو مناسب‌ترین کاندیدها برای جراحی لیفت سینه هستند.

مدت زمان بهبودی لیفت سینه چقدر است؟

در این جراحی مجاری سینه و رشته‌های عصبی حرکت داده می‌شود و ممکن است موقعیت نوک پستان نیز تغییر کند. در این صورت روند بهبود و تثبیت این موارد در افراد مختلف در زمان‌های مختلف صورت می‌گیرد. بنابراین توصیه می‌کنم برای اینکه دوره نقاهت سریع‌تر و کیفی‌تر پیش برود، لازم است مراقبت‌های بعد از عمل تجویزشده را به‌درستی دنبال کنید و تحت نظر  قرار بگیرید.