2 روش برای‌ اصلاح سینه توبروس

سینه توبروس

آنچه در این مقاله میخوانید:

بدیهی است که زیبایی و خوش‌اندامی جز معیار‌های بسیار مهم در بانوان و آقایان است اما گاهی ممکن است بر اثر مشکلات ژنتیکی و یا ناهنجاری‌های مادرزادی باعث نامتناسب بودن اندام شود برای مثال داشتن سینه توبروس یکی از عوامل نارضایتی و عدم اعتماد به نفس در زیباجویان است.

سینه توبروس

سینه توبروس یا پستان لوله‌ای نوعی ناهنجاری مادرزادی است که ممکن است در بانوان و آقایان دیده شود. توبروس نوعی توده پستانی است که در بافت سینه به‌وجود می‌آید. سینه‌های توبروس فرم و انواع مختلفی دارد و از نظر ظاهری بسیار متفاوتند. عارضه سینه توبروس ممکن است در هر دو سینه و یا فقط در یک سینه مشاهده شود که ظاهری لوله‌ای و قیفی شکل به سینه می‌دهد. این عارضه ممکن است در اثر رشد نادرست بافت پستان و متوقف شدن رشد سینه در دوره بلوغ ایجاد شود و به سینه‌ها فرمی نامتعارف و نامتقارن بدهد.

پستان توبولر که پستان به صورت لوله ای فقط درون هاله سینه رشد می کند لذا یکی از هاله ها، هاله قهوه ای رنگ پستان بسیار بزرگ و لوله ای شکل شده و پستان فقط در این بخش قرار دارد و زیر آن هیچ بافت پستانی وجود ندارد.

ساختار کلی سینه توبروس به این شکل است که ابتدا قاعده‌ی سینه کوچک است و با رشد و بزرگ‌تر شدن سینه به سمت پایین کشیده می‌شود در نتیجه ظاهری لوله‌ای به خود می‌گیرد و چین تحتانی سینه نسبت به حالت عادی در بخش بالاتری قرار می‌گیرد همچنین هاله و نوک سینه برجسته‌تر خواهد بود. در سینه‌های توبروس بافت سینه خالی بوده و خالی بودن هاله سینه و یا عدم پوست کافی و آرئول از نشانه های این نوع سینه است. به جز عوامل ژنتیکی، کم کاری تیروئید و کیست تخمدان نیز می‌تواند از عوامل ایجاد سینه‌های توبروس شود.

برای تشخیص سینه توبروس کافی است فاصله بین سینه‌تان را اندازه بگیرید اگر فاصله بین سینه‌هایتان از 3 سانت بیشتر باشد شما دچار این عارضه هستید. انقباضات نوک سینه و نامتقارن و غیرهمسان بودن سینه نیز ازنشانه‌های سینه‌های توبروس است.

ویژگی های سینه توبروس

لوله ای بودن پستان ها تا زمان بلوغ کامل و زمانی که سینه ها شکل کامل خود را پیا کنند، چندان مشخص نخواهد بود ولی بعد از آن می توان با توجه به علائم زیر به این مسئله پی برد.

  • بزرگ بودن یا پف کردن نوک و هاله سینه
  • فاصله بیش از حد بین سینه ها (بیشتر از ۱.۵ اینچ یا ۴ سانتی متر)
  • بافت کم و کوچک در هر دو جهت عمودی و افقی سینه
  • افتادگی سینه، بیشتر از حالت طبیعی سینه
  • عدم تقارن سینه ها
  • گرد نبودن سینه و شکل مخروطی و نوک تیز داشتن

در این بین برخی افراد تنها یک مورد برخی دیگر همه این ویژگی ها را دارند؛ همین مسئله شدت لوله ای بودن پستان را تعیین می کند.

درمان سینه توبروس

برای انجام جراحی اصلاح پستان توبروس، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. انتخاب روش مورد نظر، به پارامترهای مختلفی مانند شدت بیماری، آناتومی و علل بروز توبروس بستگی دارد. برخی از متدهای انجام جراحی اصلاح پستان توبروس عبارت‌اند از:

بزرگ کردن سینه

بزرگ کردن سینه با ایمپلنت یک روش استاندارد برای اصلاح سینه توبروس است. پروتز سینه در زیر عضله و ماهیچه قفسه سینه قرار می‌گیرند تا شکل و اندازه طبیعی در سینه ایجاد شود. جراح همچنین ممکن است لیفت سینه را به‌طور همزمان انجام دهد تا نوک پستان و آرئول را تغییر داده و پوست اضافی را خارج کند.

جاگذاری پروتز برای سینه توبروس

انتقال چربی

انتقال چربی یا همان پیوند چربی روش دیگری برای اصلاح سینه‌ توبروس است. در این روش، چربی از قسمت‌هایی از بدن که توده چربی بالایی دارد مانند شکم یا ران‌ها با روش لیپوساکشن برداشته شده و به بافت سینه تزریق می‌شود.

کشیدن بافت سینه

این روش پوست و بافت ناحیه سینه را کشیده تا شکل طبیعی سینه ایجاد شود. در کشیدن بافت سینه، یک منبسط‌ کننده موقت بافت، در زیر پوست قرار داده می‌شود و به‌تدریج با نمک، طی چند هفته یا چند ماه درون سینه پر می‌شود. هنگامی که پوست و بافت به‌اندازه کافی کشیده شد، گسترش‌دهنده بافت برداشته می‌شود و یک ایمپلنت دائمی درون سینه قرار می‌گیرد.

لیفت سینه

لیفت سینه که به‌عنوان ماستوپکسی نیز شناخته می‌شود، یک روش موفق برای تغییر موقعیت نوک سینه و آرئول و برداشتن پوست اضافی است. این روش می‌تواند به‌تنهایی یا همراه با عمل بزرگ کردن سینه برای اصلاح سینه‌های غده‌ای استفاده شود.

نکات قبل از جراحی

قبل از هر چیزی، لازم است داروهایی که مصرف می کنید و ممکن است بر جراحی شما تأثیر بگذارند را به خوبی مرور نمایید. شاید حتی از شما خواسته شود که برخی از داروهایی که مصرف می کنید را قطع نمایید. از مصرف آسپرین و سایر محصولات آسپرین، داروهای ضد التهابی (به جز استامینوفن) و مکمل های گیاهی باید دو هفته قبل از جراحی خودداری گردد.

بسته به شرایط پزشکی شما، ممکن است از شما بخواهند تا قبل از جراحی، معاینه پزشکی و یا آزمایشاتی را انجام دهید. محصولات تنباکو، توانایی بدن شما را برای بهبودی مختل می کند؛ بنابراین تا ۶ هفته قبل از هر عمل جراحی، سیگار نکشید.

نکات پس از جراحی

جراحی اصلاح پستان توبروس یک عمل پیچیده به‌شمار می‌آید و به همین خاطر نمی‌توان گفت که دوران نقاهت کوتاه‌مدتی دارد. بیماران پس از انجام این جراحی، باید برای مدتی از فعالیت‌های روزانه و کار خود مرخصی بگیرند تا به شکل مناسبی بهبود پیدا کنند. دنبال کردن تمام دستورالعمل‌های پزشک برای مراقبت‌های پس از جراحی مانند مصرف داروها، خودداری از فعالیت‌های ورزشی شدید و … نیز به سرعت بخشیدن به بهبود بیمار کمک خواهد کرد.

سینه توبروس هیچ خطری برای سلامت فرد به همراه ندارند ولی از آنجا که از نظر ظاهریمی تواند به شدت بر روی اعتماد به نفس وی تاثیرگذار باشد لازم ایت که درمان گردد. بسیاری از افراد با اینکه سینه های بدفرمی و لوله ای شکل دارند ولی ممکن است تا آخر عمر خود به سراغ درمان و بهبود فرم آن نروند؛ اما کسانی این عارضه را درمان کرده اند و حالا سینه هایی خوش فرم و خوش حالت دارند اذعان می کنند که به شدت باعث بهبود و بالاتر رفتن اعتما به نفس آن ها شده است.