دکتر امیر دریانی

4 راه تشخیص و درمان سینه غیر قرینه

سینه غیر قرینه

آنچه در این مقاله میخوانید:

عدم تقارن سینه و همسان نبودن سایز سینه در خانم‌ها جز ویژگی‌های طبیعی به حساب می‌آید که به ساختار و بافت سینه بانوان مربوط است. در دوران بلوغ و رشد ممکن است سینه غیر قرینه باشد اما این غیرقرینگی پس از دوران بلوغ به حداقل می‌رسد و گاهی پس از سن بلوغ نیز ممکن است سینه غیر قرینه باقی بماند و بیشتر مشخص شود.

سینه غیر قرینه

سینه غیر قرینه ممکن است به صورت ژنتیکی و یا اکتسابی باشد. سینه غیر قرینه می‌تواند در اثر تغییرات هورمونی، آسیب‌ها و یا مشکلات غددی سینه نیز ایجاد شود. در حالت کلی نیمه راست و چپ بدن هر فردی به مقدار کمی نامتقارن است این تفاوت‌ها را می‌توان در اندازه گوش‌ها، سایز پا، ویژگی‌های چهره و… مشاهده کرد.

از نشانه‌های سینه غیر قرینه می‌توان به سایز و موقعیت قرار گیری متفاوت یکی از سینه‌ها نسبت به سینه دیگر اشاره کرد. عدم تقارن سینه در بانوان شایع است و تقریبا بیش از نیمی از بانوان جهان سینه غیر قرینه دارند.

سینه بانوان در زمان تخمک گذاری تغییر می‌کند و ممکن است سینه‌ها حساس‌تر شده ویا احساس پر بودن، تورم داشته باشید معمولا سینه در این بازه کوتاه بزرگتر به‌نظر می‌رسد و دلیل آن افزایش جریان خون قبل از قاعدگی است که پس از این دوره مجددا به حالت به اندازه قبلی خود برمی‌گردد.

یکی از دلایل نادر به‌وجود آمدن سینه غیر قرینه هیپرتروفی سینه است که با جراحی زیبایی می‌توان این عارضه را برطرف کرد.

نشانه سینه غیر قرینه

از نشانه‌های رایج غیر قرینگی سینه می‌توان به:

  • وجود عفونت در سینه
  • احساس درد در سینه
  • برآمدگی نا متعارف در سینه
  • آسیب و انحنای غیر طبیعی ستون فقرات که ممکن است در کودکی و یا عدم توجه به نحوه نشستن به‌وجود آید.
  • ناهنجاری ژنتیکی قفسه سینه و دنده‌ها

علل سینه غیر قرینه

دوره بلوغ و رشد

در دوره بلوغ و رشد، داشتن سینه غیر قرینه در نوجوانان معمول است و پس از رشد کامل سینه‌ها که معمولا تا به سن ۱۸ سالگی ادامه دارد، عدم تقارن سینه برطرف خواهد شد. البته به طور تقریبی نیمی از خانم‌ها حتی پس از اتمام دوره بلوغ سینه غیر قرینه دارند این مشکل می‌تواند با جراحی زیبایی برطرف شود.

آسیب دیدگی سینه قبل از بلوغ

گاهی ممکن است در کودکی و قبل از دوره بلوغ هنگام بازی بافت سینه در اثر ضربه، عفونت و یا… آسیب ببیند که این آسیب دیدگی منجر به رشد نامتقاررن سینه شود. سینه غیر قرینه در دوره بلوغ طبیعی است معمولا یکی از سینه‌ها زودتر رشد می‌کند علل این اتفاق جراحی آبسه سینه در نوزادی است.

سینه غیر قرینه

رشد توده‌ها

وجود توده در سینه از دیگر عوامل سینه غیر قرینه است توده سینه باعث عدم تقارن و تفاوت در سایز سینه‌ها می‌شود.

عفونت و ورم سینه

آبسه سینه یا عفونت در ناحیه سینه به شکل یک توده قابل لمس و متورم همراه با درد و گرما ظاهر می‌شود. معمولا آبسه سینه در اثر عفونت باکتریایی ایجاد شده و باعث آلودگی و غفونت مجاری شیر در سینه نیز می‌شود. عموما ماستیت در بانوانی که به تازگی زایمان کرده و دردوران شیردهی هستند رخ می‌دهد از عمده ترین علایم آبسه سینه می‌توان به خستگی، درد سینه و قفسه سینه، تورم و التهاب، تب اشاره کرد.

کیست سینه

می‌توان گفت کیست سینه کیسه‌ای پر از مایع در داخل پستان است. کیست‌های سینه با سرطان سینه تفاوت بسیای دارد هرچند که هر دو عارضه علایمی مشابه دارند اما کیست‌های سینه عمدتا خوش‌ خیم هستند.

توده خوش خیم

سینه غیر قرینه می‌تواند به دلیل ندولاریتی سینه یا همان توده در سینه باشد. وجود توده در سینه بین بانوان بین ۲۰-۵۰ سال شایع است. در بانوانی که زیر ۳۰ سال سن دارند ندولاریتی خود‌به خود از بین می‌رود بیشتر توده‌های خوش خیم همراه با چرخه قاعدگی، کیست و یا ضربه و آسیب به سینه است.

مشکلات سینه مثب وجود توده در سینه بانوان شایع است اما هر توده‌ای سرطانی نیست برای مثال پاپیلوم همان توده‌های خوش خیم هستند که در مجرای شیری قرار دارند.

ناهنجاری های اسکلتی

گاهی به دلیل عدم تقارن دنده‌ها و قفسه سینه و یا شکستگی و تغییر شکل قفسه سینه، سینه غیر قرینه دیده‌شود.

انحنا در ستون فقرات

اسکولیوز یا انحنای بیش از حد معمول ستون فقرات عارضه ای است که می‌تواند تنه و ساختار اسکلتی را تغییر دهد. این عارضه که خم شدگی ستون فقرات از راست به چپ و یا از جلو به عقب را ایجاد می‌کند در دوره بلوغ بیشتر دیده می‌شود.

ناهنجاری قفسه سینه

در سندروم پلند عصلات قفسه سینه تشکیل نمی‌شود و دنده‌ها دارای قوس و ناهنجاری هستن در نتیجه سینه در یک طرف قفسه سینه رشد نمی‌کند این در حالی است که سمت دیگر رشد طبیعی و نرمال دارد. درجات مختلفی از این سندروم وجود دارد که باعث عدم تشکیل پستان و یا عدم تشکیل عضلات سینه می‌شود.
هایپوپلازی سینه یکی دیگر از ناهنجاری‌های قفسه سینه است که ممکن است بخش تحتانی و زیرین سینه تشکیل نشود.

انواع غیر قرینگی سینه

عدم تقارن

برای تشخیص سینه غیر قرینه از پرتو افکنی استفاده می‌شود. این تصاویر تک بعدی بوده و چندان قابل اعتماد نیستند در نتیجه دیدن ساختار‌های متراکم سینه دشوار اشت در نتیجه فوق تخصص جراحی زیبایی اگر متوجه ضایعه‌ای در بافت سینه شود آزمایشات دیگری برای شما تجویز می‌کند.

عدم تقارن کروی

این نوع از سینه غیر قرینه معمولا نتیجه تغیییرات هورمونی و طبیعی بدن است اگر پس از معاینه، توده‌ا‌ی مشاهده شود آزمایشات تصویربرداری برای زیباجو نوشته می‌شود.

انواع سینه غیر قرینه

عدم تقارن در حال توسعه

این نوع از سینه غیر قرینه نشان دهنده‌ی تغییرات بین نتایج آزمایشات گذشته و فعلی است. یعنی عدم تقارن در سینه غیر قرینه رو به افزایش است و احتمال وجود سلول‌های بدخیم و یا سرطانی بیشتر است.

عدم تقارن کانونی

ازمایشات تصویر برداری نشان می‌دهد که این غیرقرینگی در اثر توده واقعی است یا خیر فقط تراکم بافت سینه است. برای تشخیص دقیق‌تر آزمایشات تصویربرداری بیشتری جهت تایید و یا رد توده‌های سرطانی انجام می‌گیرد.

نامتقارنی گلوبال (Global Asymmetry)

سینه غیر قرینه گاهی به دلیل نامتقارن بودن گلوبال‌ها است. نامتقارنی گلوبال‌ها به معنای تفاوت حجم و تراکم بین سینه‌ها است عدم تقارن گلوبال‌ها جز تغییرات هورمونی است. خال اگر تفاوت حجم در به دلیل توده‌های سرطانی یا کیست باشد می‌بایست تصویربرداری‌های تکمیلی جهت رفع این مشکل انجام شود.

نامتقارنی فوکال (Focal Asymmetry)

دقت دستگاه‌ها یکی نیست گاهی تصاویر ماموگرافی تراکم یکسانی را برای هر دو سینه نشان می‌دهد این شباهت یا یکسان بدن تراکم به دلیل وجود تومور در سینه است. استفاده از تصایر دقیق‌تر برای مشخص شدن دقیق عارضه و تصمیم گیری نهایی ضروری است.

راه تشخیص سینه غیر قرینه

ماموگرافی

ماموگرافی یکی از روش‌های معاینه سینه برای ارزیابی بافت و ساختار سینه است. اگر نتایج ماموگرافی نشان دهنده عدم تقارن سینه باشد جراح فوق تخصص زیبایی باید مقدار تغییر و رشد غیر قرینگی سینه شما را بررسی کند تا بهترین ارزیابی را از وضعیت زیباجو داشته باشد.

سونوگرافی سینه

بهترین جراخ فوق تخصص زیبایی سونوگرافی را برای مشخص شدن بیشتر شرایط زیباجو تجویز خواهد کرد. این آزمایشات به جراح کمک می‌کند تا تشخیص کامل و دقیق‌تری از تصاویر مبهم ماموگرافی داشته باشد. در سونوگرافی سینه از امواج صوتی استفاده می‌شود تا تصاویری از ساختار داخلی سینه شما تولید کند. تصاویر اولتراساوند سینه می تواند به تعیین خوش خیم و یا بدخیم بودن توده، تشخیص کیست و یا تومور سرطانی کمک می کند.

ام آر آی سینه

تصویر برداری MRI، برای تشخیص سطان سینه در بافت سینه استفاده می‌شود. MRI را در کنار ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه نیز کاربرد دارد. غربالگری سرطان سینه برای بانوان که سابقه خانوادگی یا موروثی دارند ضروری است.

بیوپسی

اگر نتایج آزمایش تصویربرداری غیرطبیعی بود، و یا مشکوک به ناهنجاری سرطانی است، باید از بافت سینه نمونه برداری شود. در بیوپسی، قسمتی از بافت مشکوک به سرطان موجود در سینه برای آزمایش های بیشتر و بررسی دقیق‌تر برداشته می‌شود. اگر نتیجه بیوپسی منفی بود، توصیه جراح فوق تخصص معاینه منظم سینه برای جلوگیری از مشکلات در بافت سینه است. در صورت مثبت بودن در مورد راه‌های درمانی با شما صحبت خواهد کرد.

درمان نامتقارن بودن سینه ها با جراحی

روش‌های مختلفی برای درمان عدم تقارن سینه نسبت به درجه غیرقرینگی وجود دارد مانند تزریق چربی و پروتز و …. با وجود روش‌های مختلفی که برای جراحی و اصلاح این عارضه وجود دارد بهترین راه درمان سینه غیر قرینه جراحی پروتز سینه است قبل از اقدام به این جراحی، جراح فوق تخصص زیبایی نتیجه آزمایشات را به شما ابلاغ خواهد کرد و درمورد انتخاب سایز پروتز و نحوه جراحی به زیباجو توضیح خواهد داد.

طبیعی بودن فرم جدید سینه‌ها مهارت بالایی می‌طلبد. دکتر امیردریانی فوق تخصص جراحی زیبایی جز برترین جراحان کشور هستند و می‌توانند بهترین نتیجه را از جراحی پروتز سینه حاصل کنند.