دکتر امیر دریانی

6 معیار زیبایی بینی

6 معیار زیبایی بینی

آنچه در این مقاله میخوانید:

هدف از انجام جراحی زیبایی بینی بهبود وضعیت صورت و ایجاد تعادل در اجزای صورت است. جراح فوق تخصص باید با نگاه کردن به چهره و ظاهر بینی بتواند تشخیص دهد که بهترین مدل بینی برای چهره‌ی زیباجو کدام است و چگونه می‌تواند زیبایی بینی را افزایش داده و ظاهری ایده‌آل به بینی زیباجو دهد.

پژوهشگران برای مشخص کردن خصوصیات بینی ایده آل ، بینی افراد زیبا را آنالیز نموده اند، تا بر این اساس زوایا و اندازه های بینی و تناسب آن با دیگر اجزای صورت را بررسی نمایند. جراح بینی در بررسی های قبل از عمل جراحی ، هنگام معاینه و ارزشیابی عکس های قبل از جراحی زیبایی بینی، ایرادهای بینی را مشخص کرده بر مبنای معیارهایی که در ذیل آورده شده ، طرح بینی را مشخص می نماید. هدف از عمل جراحی زیبایی بینی رفع ایرادهای بینی با حفظ عملکرد تنفسی آن ، رسیدن به بینی زیبا بر مبنای معیار های زیبایی بینی می باشد.

تعریف بینی ایده آل

اجازه بدهید اندکی از این حقیقت که بینی ما با هدف استفاده در نفس کشیدن خلق شده است اندکی فاصله بگیریم. جامعه بر روی طرز فکر افراد اثر می گذارد و اگر این ذهنیت عمومیت پیدا کند که زیبایی یک الویت است، احتمال اینکه این موضوع از سوی بسیاری به یک باور تبدیل شود، بسیار زیاد است.

البته می توان از زاویه دیگری هم به موضوع نگاه کرد و آن اینکه، بینی ایده آل بینی است که عملکرد خود را به درستی انجام دهد اکنون اگر به این موضوع فکر کنیم که شکل ظاهری بینی تان بر روی اعتماد به نفس شما و تعاملات تان با سایر افراد تاثیر می گذارد، یا پزشک به شما می گوید که بینی تان دارای ایرادهایی است که باعث بروز مشکلات تنفسی شده و به دلیل نقص عملکرد، خواب شما را تحت تاثیر قرار می دهد، می توانید تصمیم بگیرید که واقعاً به انجام عمل رینوپلاستی نیاز دارید.

بینی ایده آل

بر اساس تحقیقات انجام شده که بر روی واکنش عموم بر روی انواع زوایای بینی و جهت یابی آن بمنظور شناسایی بهترین شکل بینی صورت گرفت نتایجی بدست آمد. تحقیقات نشان داد که بهترین زاویه جهت یابی، زمانی که از لب به بالا اندازه گیری می شود، یا مقدار بالا رفتگی بینی، در زنان باید 106 درجه باشد. پایین تر از این درجه، باعث آویزان شدن یا مردانه به نظر رسیدن بینی می شود.

دستیابی به یک بینی ایده آل

باید تمام رویاهایی که در سر می پرورانید را نادیده بگیریم و شما را با واقعیت روبرو کنیم. باید بگوییم که رویای داشتن یک بینی ایده آل از طریق جراحی زیبایی بینی، گاهی بهترین راه برای روبرو کردن رینوپلاستی شما با شکست می باشد.

نمای تمام رخ یک بینی ایده آل

برای بررسی زیبایی بینی از نمای تمام رخ ابتدا صورت را به طور عمودی به پنج قسمت مساوی تقسیم می کنیم اگردر قسمت میانی صورت قرار گرفت سایز پهنای بینی متعادل می باشد.

معیار دیگر که می شود برای بررسی متناسب بودن پهنای بینی در نظر گرفت این است که از گوشه داخلی چشم 2 خط عمودی را رسم می کنیم اگر پهنای بینی در وسط این دو خط باشد اندازه اش متناسب است.

نمای نیم رخ بینی ایده آل

برای زیبایی بینی در نمای نیم رخ ارتفاع بینی باید برابر پهنای بینی باشد، به فاصله نوک بینی تا صورت ارتفاع بینی می گویند. اگر یک خط فرضی از نوک بینی رسم بشود و پس از آن خطی از نوک بینی به این خط وصل کنیم ، باید زاویه که  بینشان تشکیل می شود، 30 الی 45 درجه  باشد.

زاویه ای که صورت و بینی با هم تشکیل می دهند باید بین 30 الی 40 درجه باشد و بهترین حالتشان 36 درجه است. زاویه بین بینی و لبها در آقایان بین 90 تا 95 درجه و در بانوان بین 95 تا 105 درجه می باشد. زاویه ای که بین بینی و پیشانی تشکیل می شود باید بین 115 تا 135 درجه باشد.

بینی ایده آل در نمای زیر

وقتی از زیر به بینی نگاه می کنیم، باید بینی به شکل یک مثلث دیده شود. اگر ارتفاع مثلث را به 3 بخش یک اندازه تقسیم کنیم، باید سوراخ بینی دو سوم ارتفاع را تشکیل دهد.

پشت زیبایی بینی ایده آل

یک خط فرضی از وسط ابرو ها تا نوک بینی رسم می کنیم در بانوان این خط باید حدوداً دو میلیمتر از خود بینی فصله داشته باشد.

زیبایی بینی ایده آل را تجربه کنید

امروزه زیبایی از چنان اهمیت بالایی برخوردار است که بسیاری از افراد مرتباً می خواهند عیوب و زشتی های صورت خود را رفع کنند. بسیاری از زنان و مردانی که از ظاهر خود ناراضی هستند، درباره روندهای موثر برای بهبود چهره کلی خود، تحقیق کرده و از این درمان ها بهره مند می شوند. اغلب افراد کار را از جراحی زیبایی بینی خود آغاز می‌کنند. پس بهتر است رینوپلاستی را در صورت محقق نمودن اهداف مد نظر، جراحی بینی ایده آل نامگذاری کنیم.

اصول جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی، یک جراحی پلاستیک شکل دهی مجدد به بینی می باشد که اندازه، شکل، و زاویه بینی را متناسب با پروفایل صورت شما اصلاح کرده، بهبود داده و ارتقا می دهد.

برخی از ما دوست داریم بینی کوچک تری داشته باشیم، پل بینی مان صاف تر باشد، قوز بینی از روی ان برداشته شود، یا سوراخ های بینی مان یک اندازه باشد. خبر خوب اینکه از طریق علم و نوآوری در پزشکی و جراحی، چنین اهدافی قابل تحقق یافتن می باشد.

ولی آیا رینوپلاستی تنها برای بهبود شکل ظاهری بینی ابداع شده؟

قطعاً نه! جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی انواع مختلفی دارد جراحی ترمیمی بینی نیز از جراحی های رینوپلاستی است و جراحان فوق تخصصی هستند که جراحی زیبایی بینی را بعنوان یک گزینه جراحی زیبایی بینی برای افرادی که از مشکلات تنفس از راه بینی و ناهنجاری های خواب رنج می برند، یا در زمانی که کودک دارای مشکلات مادرزادی در ناحیه بینی است، توصیه می کنند. این ویژگی های رینوپلاستی بعنوان یک روند جراحی زیبایی، ان را در زمینه تحقق اهداف مربوط به زیبایی بینی و بهبود عملکرد آن، منحصر بفرد نموده است.

هدف از رینوپلاستی

این یک حقیقت انکار ناپذیر است. وقتی به کپی کردن زاویه و اندازه بینی یک سلبریتی فکر می کنید و خواهان این هستیید که دقیقاً همان بینی بر روی صورت شما اجرا شود، گاهی نتیجه، نا امید کننده است. بینی باید برازنده صورت شما باشد نه یک سلبریتی. بدترین اتفاق زمانی رخ می دهد که بینی شما بر روی صورت تان غیر طبیعی به نظر برسد و همه متوجه جراحی شدن بینی شما بشوند. ولی اگر شما نگاه واقعی و منطقی به این جراحی داشته باشید و به فکر کپی کردن بینی کس دیگری نباشید، انتظار دستیابی به نتایج موفقیت آمیزی را داشته باشید.

جراحی زیبایی بینی

تخصص جراح بینی

اکنون متخصصان زیبایی بسیاری هستند که جراحی زیبایی بینی را برای افرادی که به دنبال بهبود دادن چهره و بینی خود می باشند، ارائه می دهند. ما از کلمه متخصص زیبایی استفاده می کنیم چون بسیاری از آنها دوره های آموزشی حرفه ای را سپری نکرده و تنها روندهای جراحی پلاستیک را انجام داده اند در واقع به دلیل پیچیده بودن ماهیت جراحی بینی، همه جراحان پلاستیک، واجد شرایط برای انجام این جراحی زیبایی نمی باشند اگر به دنبال نتایج رضایت بخش از جراحی زیبایی بینی خود هستید، تلاش کنید تا جراح بینی را بیابید که در حوزه شغلی و سابقه فعالیت خود، بر روی این روند جراحی تمرکز داشته است.

معیار ها و ارزیابی بینی زیبا

معیار های زیادی برای تجریه و تحلیل ابعاد بینی و تناسب بینی با دیگر قسمت های صورت ، وجود دارد. در تجزیه تحلیل بینی و بینی زیبا ، گرفتن عکس های استاندارد  از زاویه تمام رخ و نیم رخ در خانم ها بدون داشتن هیچ گونه آرایشی در صورت لازم است .بهتر است عکسها در نور طبیعی گرفته شوند و سر، هنگام عکس گرفتن کج نباشد زیرا آنالیز را مشکل کرده و گاهی باعث خطا در اندازه گیری ابعاد می شوند. سپس بر روی عکسها، بینی خود را بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

نمای تمام رخ 

از آنجایی که ﺑﯿﻨﯽ ﮐﺎﻧﻮن ﻣﺮﮐﺰی ظﺎھﺮ ﺻﻮرت اﺳﺖ و در ﺧﻂ وﺳﻂ ﯾﮏ ﺳﻮم ﻣﯿﺎﻧﯽ ﺻﻮرت ﻗﺮاردارد. ﺗﻐﯿﯿﺮات اﻧﺪک در ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﺑﯿﻨﯽ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﺟﺮاﺣﯽ ﭘﻼﺳﺘﯿﮏ ﮔﺎھﯽﻣﯽ ﺗﻮاﻧﺪ ﻣﻮﺟﺐ بهبودی ﺑﺴﯿﺎر زﯾﺎدی در ﺗﻌﺎدل ﺻﻮرت ﺷﻮد. ﺑﯿﻨﯽ اﯾﺪه آل ﺑﺎﯾﺪ طﺒﯿﻌﯽ ﺑﻪ ﻧﻈﺮ ﺑﺮﺳﺪ و درﺗﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎ ﻗسمت های اطﺮاف ﺑﺎﺷﺪ وﺗﻮﺟﻪ را ﺑﻪ ﺧﻮدش ﺟﻠﺐﻧﮑﻨﺪ.

اگر بخواهیم بینی را از نمای تمام رخ بررسی کنیم و مورد تجزیه تحلیل قرار دهیم ، صورت را به پنج قسمت مساوی تقسیم می کنیم که پهنای بینی باید یک پنجم صورت را شامل شود ، اگر بینی شما در یک پنجمِ میانی صورتتان قرار دارد از نظر پهنا در سایز مناسبی است.

معیار دیگری که می توان به وسیله آن پهنای بینی را مورد بررسی قرار داد این است که از گوشه داخلی چشم دو خط فرضی و عمودی رسم کنیم که پهنای بینی باید بین این دو خط فرضی قرار گیرد. قانون یک پنجم: صـورت را میتوان با استفاده از پهنای چـشـم بـه عـنـوان واحـد اندازه گیری به ۵ قسمت مساوی تقسیم کرد. یک صورت ایده آل به اندازه ۵ چشم پهنا دارد.

نمای نیم رخ بینی

زمانیکه یک خط فرضی به سمت نوک بینی رسم کنید و خط دیگر را از نوک بینی به آن متصل نماید ، زاویه به دست آمده حاصل از بر خورد این دو خط باید بین ۳۰ تا ۴۵ درجه باشد. به علاوه زاویه ای که بینی با صورت می سازد اگر بین ۳۰ تا۴۰ درجه باشد مناسب است و در ایده آل ترین حالت این زاویه به ۳۶ درجه نزدیک میباشد.برای یک بینی زیبا زاویه بین بینی و لب ها در خانم ها باید ما بین ۹۵ تا ۱۰۵ درجه و برای آقایان بین ۹۰ تا ۹۵ درجه باشد .زاویه ای که پیشانی با بینی می سازد باید بین ۱۱۵ تا ۱۳۵ درجه باشد .

بینی زیبا از نمای زیر

نمای بینی از  زیر باید به شکل مثلث به نظر برسد ، اگر ارتفاع این مثلث را به سه قسمت مساوی تقسیم کنیم ، سوراخ های بینی باید دو سوم اولیه را تشکیل دهند.

پشت بینی

اگر فاصله بین مردمک چشم ها را به صورت یک خط افقی تجسم کنیم و وسط این خط فرضی را یک نقطه روی بینی در نظر بگیریم ، فاصله این نقطه تا نوک بینی در خانم ها و آقایان متفاوت است به طوری که این فاصله باید در خانم ها قوسی داشته باشد که این قوس باید حداکثر حدود ۲ میلی متر با خود بینی فاصله داشته باشد و برای آقایان باید روی خط باشد.

نحوه ارزیابی معیارهای زیبایی بینی برای جراحی

برای تعریف استانداردها و ایده‌آل بینی معیارهای مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تشخیص دهید اندازه و فرم بینی شما به چه میزان تغییر نیاز دارد. به همین دلیل لازم است بینی از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

نحوه جراحی زیبایی بینی

معیارهای آناتومی بینی

معیارهای آناتومی بینی یکی از موارد با اهمیت است که قبل از جراحی باید بررسی شود. اگر سوال شما هم این است که از کجا بفهمیم بینی بزرگی داریم یا از کجا بفهمیم فرم بینی زیبا نیست، باید به موارد زیر توجه کنید.

۱. نحوه مشخص بودن تیغه‌ی بین حفره‌های بینی

یکی از معیارهای بینی زیبای انسان که نشان دهنده‌ی بزرگی و کوچکی بینی است نحوه مشخص بودن تیغه‌ی بین حفره‌های بینی است. وقتی به چهره‌ی متقاضی جراحی بینی از نمای نیم رخ نگاه می‌کنیم، تیغه‌ی بین حفره‌ها نباید بیش از حد مشخص یا پنهان باشد.

جراح بینی باید توانایی تشخیص وضعیت نرمال پره‌های بینی و تیغه‌ی را داشته باشد و بر اساس آن جراحی را انجام دهد.

۲. زاویه بینی و لب در معیارهای زیبایی بینی

برای تست زیبایی بینی باید به زاویه‌‌ی بین بینی و لب هم توجه شود. درصورتی‌که زاویه بین بینی و لب تیزی زیادی داشته باشد، حالت بینی افتاده می‌شود، همچنین درصورتی‌که این زاویه بیش از حد نرمال باز باشد، شکل بینی به صورت سر بالای غیر طبیعی در می‌آید.

فاصله نرمال بین لب و بینی باید زاویه‌ای در حدود ۹۰ تا ۱۲۰ درجه باشد و در جراحی بینی هدف رسیدن به این اندازه است.

البته مطابق معیارهای بینی زیبای ایران زاویه لب و بینی به جنسیت هم بستگی دارد، به‌طوری‌که این زاویه برای خانم‌ها بازتر و برای مردان بسته‌تر است.