دکتر امیر دریانی

اطلاعاتی جامع درباره تزریق چربی صورت

تزریق چربی صورت

آنچه در این مقاله میخوانید:

راه‌های مختلفی برای توصیف انتقال و تزریق چربی از یک قسمت بدن به قسمت دیگر وجود دارد. برخی از این عبارت‌ها شامل پیوند چربی، انتقال چربی و تزریق چربی صورت است. البته تمامی این اصطلاحات، توصیف کننده تکنیک استفاده از چربی به عنوان یک پرکننده طبیعی برای بهبود ظاهر صورت هستند.

هدف از تزریق چربی صورت، جوانسازی پوست صورت با حجم دهی، تغییر خطوط و کاهش ظاهر چین و چروک است. تزریق چربی صورت می‌تواند به بازسازی بافت‌های صورت که با افزایش سن از بین رفته‌اند، کمک نماید. همچنین مشاهدات حاکی از این است تزریق چربی صورت، کیفیت و بافت پوست را بهبود می‌بخشد. جوانسازی و لیفت صورت با انتقال چربی معمولا در نواحی مانند گونه‌ها، لب‌ها، پلک‌ها، شقیقه‌ها و برای چین و چروک‌های اطراف دهان به کار می‌رود.

تزریق چربی قادر است با تغییر حجم و کانتور، صورت را جوان سازد، اما تنها با حداقل میزان بالا بردن بافت یا سفت کردن این فرآیند را انجام می‌دهد. بیمارانی که شلی یا افتادگی قابل توجه پوست صورت و گردن دارند ممکن است از لیفت صورت و یا گردن سود بیشتری ببرند. در طول مشاوره خود با دکتر تزریق چربی درباره گزینه‌های جوانسازی صورت که به بهترین وجه قادر به برآورده سازی نیاز شما هستند، صحبت نمایید.

کاندیدای مناسب برای تزریق چربی صورت

جوانسازی صورت با تزریق چربی در صورت یک گزینه عالی برای بیمارانی است که می‌خواهند حجم نواحی خاصی را در صورت خود افزایش دهند یا حجم از دست رفته با افزایش سن را بازگردانند. به منظور جوان‌تر شدن ظاهر، چربی تزریق شده در این نواحی باعث افزایش حجم و بهبود کانتور می‌شود. انتقال چربی همچنین قادر به جبران حجم از دست رفته‌ای است که باعث ایجاد چین و چروک و گودی در صورت گردیده است. به طور کلی از تزریق چربی برای بهبود موارد زیر می‌توان استفاده کرد:

 • تزریق چربی به گونه به منظور درمان حجم از دست رفته گونه
 • تزریق چربی به لب به منظور درمان حجم از دست رفته لب
 • از دست دادن پری در امتداد خط فک
 • تزریق چربی پیشانی به منظور کاهش حجم در شقیقه‌ها
 • تزریق چربی پشت چشم به منظور درمان نواحی فرورفته زیر و اطراف چشم
 • تزریق چربی به چانه در چین‌های عمیقی که از بینی تا دو طرف دهان گسترش می‌یابند (“خطوط ماریونت”)
 • چین‌های صورت، چین و چروک و زخم‌های کم عمق در صورت

تزریق چربی صورت مخصوصا به لب در ناحیه خطوط عمیق لبخند، گوشه‌های دهان، گودی چشم‌ها و گونه‌های افتاده می‌تواند حجم را بازگردانده و اثرات پیری را بهبود ببخشند. مشورت با دکتر جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی می‌تواند نگرانی‌های شما را برطرف ساخته و همچنین با بررسی تغییرات مورد نظر و سابقه پزشکی شما تعیین می‌کند که آیا جراحی لیفت صورت و یا گردن برای شما گزینه مناسبی است یا خیر. شرایط فیزیکی مانند فشار خون بالا، دیابت، استعمال دخانیات، بیماری کلیوی، مشکلات قلبی و سایر شرایط جدی نیز همزمان مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

تزریق چربی به چانه

نحوه انجام تزریق چربی صورت

روش پیوند چربی دو جزء اصلی دارد. ابتدا از یک لوله بسیار نازک به نام کانولا برای استخراج آرام چربی از ناحیه‌ای از بدن با مقدار کافی بافت چربی اضافی استفاده می‌شود. این کار از طریق تکنیک‌های لیپوساکشن دستی با استفاده از یک سرنگ ۱۰ سی‌سی انجام می‌شود که به طور کلی امکان کنترل جراحی و بقای پیوند چربی را در هنگام انتقال سلول‌های چربی بهینه می‌کند.

در مرحله بعد، چربی سانتریفیوژ شده و اجازه خروج چربی و خون اضافی را می دهد. این کار باعث پاکسازی سلول های بنیادی و چربی قبل از تزریق به مناطق مورد نظر صورت می‌شود. سپس سلول‌های چربی و سلول‌های بنیادی همراه با هم برای پر کردن فرورفتگی‌های صورت، صاف کردن چین و چروک‌ها و بازگرداندن حجم جوانی به نواحی تحت درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزایای کمکی این درمان شامل خواص جوانسازی پوست است که از سلول‌های بنیادی همراه با پیوند چربی به دست می‌آید. این درمان اغلب منجر به ایجاد پوستی صاف‌تر با خطوط ریز کمتر، کاهش اندازه منافذ و بی نظمی رنگدانه‌ها می‌شود.

تزریق چربی به صورت لاغر چگونه انجام می‌شود؟

جوانسازی صورت با فرآیند تزریق چربی به صورت سرپایی انجام می‌شود و شما در همان روز عمل به خانه خواهید رفت. این عمل تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می‌شود.

چربی از بدن شما گرفته شده و به ناحیه دیگری از بدن، به ویژه صورت برای جوانسازی صورت تزریق می‌شود. چربی مازاد از هر عضو بدن شما می‌تواند گرفته شود. رایج‌ترین نواحی برای گرفتن چربی شکم و ران‌ها هستند و بدین ترتیب امکان تزریق چربی از ران به صورت و تزریق چربی از شکم به صورت انجام می‌شود. چربی به عنوان یک پرکننده طبیعی مورد استفاده قرار گرفته و بدن شما اهدا کننده این چربی است و در نهایت به خود بدن هم تزریق می‌شود، بنابراین خطر انتقال یا رد پیوند وجود ندارد.

تزریق چربی صورت می‌تواند به نتایج بسیار طبیعی و طولانی مدت منجر شود. بیماران اغلب درمان پیوند چربی را با سایر روش‌های مکمل مانند جراحی پلک یا لیفت صورت ترکیب می‌کنند تا جوان‌سازی جامع‌تر صورت را انجام دهند.

ماندگاری تزریق چربی صورت

از آنجایی که ماندگاری بافت چربی بستگی به منابع خونی در محل تزریق دارد بنابراین مقدار معینی از چربی تزریق شده، ذوب می‌شود که این فرآیند به عنوان تحلیل شناخته می‌شود. با توجه به این کاهش مورد انتظار، مقدار اضافی چربی در زمان جراحی برای اصلاح بیش از حد تزریق می‌شود. این تزریق چربی فریز شده به صورت، برای جبران تحلیلی است که رخ خواهد داد. انتظار می‌رود که اکثریت جذب در ۶ تا ۸ هفته اول پس از جراحی رخ دهد. پس از گذشت این مدت زمان، انتظار می‌رود تمام حجم باقی مانده از تزریق چربی دائمی باشد.

برای برداشت چربی از بافت مورد نظر، یک برش کوچک در نزدیکی ناحیه ای که چربی اضافی در آن وجود دارد، ایجاد شده و لیپوساکشن چربی انجام می شود. برای تزریق چربی، برش کوچکی در ناحیه صورت در نزدیکی ناحیه مورد نظری که نیاز به حجم دهی، کانتورینگ و جوانسازی دارد، ایجاد می‌گردد. برش‌ها به طور استراتژیک در چین‌های طبیعی صورت قرار می‌گیرند تا میزان دیده شدن آنها را به حداقل برسانند و پس از بهبودی باید غیر قابل توجه باشند.

نتایج حاصل از تزریق چربی صورت

انتقال چربی می‌تواند با کاهش علائم قابل مشاهده پیری در صورت باشد که ممکن است شامل خطوط عمیق زیر پلک‌ها و از اطراف بینی تا گوشه دهان و همچنین بهبود شکل گونه‌ها گردد و بدین ترتیب به جوان سازی صورت شما کمک کند. اگرچه مقداری جذب چربی وجود دارد، اما نتایج انتقال تزریق چربی دائمی است. با این حال، انتقال چربی روند پیری را متوقف نمی‌کند

8 مزیت تزریق چربی صورت

جوانسازی و حجم‌دهی

تزریق چربی به صورت می‌تواند فرم و حجم صورت را بهبود ببخشد. با بالا رفتن سن، حجم چربی در صورت کاهش پیدا می‌کند و این موضوع موجب بروز چین و چروک‌ و کاهش جوانی و شادابی صورت می‌شود. با تزریق چربی به صورت، می‌توان حجم را بازسازی کرد.

ماندگاری

چربی تزریق شده به صورت در مقایسه با دیگر روش‌های مورد استفاده ماندگاری بیشتری دارد. بنابراین،  شما نیاز کمتری به تزریق‌ مکرر و مداوم دارید.

کاهش خطر عوارض

چربی مورد استفاده برای تزریق به صورت، از بدن شما گرفته می‌شود، بنابراین خطر عوارض و بروز واکنش‌های نامطلوب در  بدن به حداقل می‌رسد.

کاربرد گسترده

تزریق چربی به صورت می‌تواند در موارد مختلفی از جمله جوانسازی صورت، پرکردن خطوط و چین‌ و چروک‌های صورت، برطرف کردن نواقص صورت مثل فرو رفتگی‌ها و… استفاده شود.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت صورت

زمان نقاهت کوتاه

تزریق چربی به صورت زمان نقاهت کوتاهی دارد و مانند دیگر روش‌های درمانی و زیبایی، نیازی به طی کردن طولانی مدت دوران نقاهت ندارد.

برطرف کردن اسکار فرو رفته

تزریق چربی صورت می‌تواند در اصلاح اسکارهای فرو رفته نیز مفید باشد. با تزریق چربی صورت، می‌توان حجم صورت را افزایش داده و محل اسکار را صاف و طبیعی‌تر کرد.

روش غیر تهاجمی و ایمن

تزریق چربی یک روش غیر تهاجمی و ایمن برای برطرف نمودن نواقص صورت است. چون در این روش هیچ برشی بر روی صورت ایجاد نمی‌شود و از این بابت یک روش ایمن محسوب می‌شود.

لیفت صورت با تزریق چربی صورت

یکی دیگر از مزیت‌های تزریق چربی، لیفت صورت است. اگر پوست شما شل است، می‌توانید از این روش برای لیفت کردن آن استفاده کنید.

نواحی تزریق چربی صورت

تزریق چربی صورت زمانی انجام می شود که میزان چین و چروک صورت به قدری زیاد و عمیق شده باشد که با سایر روش های جوانسازی پوست قابل درمان نباشد. در این هنگام بنابر تشخیص بهترین متخصص پوست این عمل و نحوه انجام آن تعیین می شود.

کاربرد تزریق چربی در موارد زیر است:

 • از بین بردن چین و چروک اطراف بینی و دهان
 • برجسته کردن لب ها، گونه و چانه
 • پر کردن نواحی فرورفته صورت مانند گودی زیر چشم و شقیقه ها
 • از بین بردن فرورفتگی های صورت
 • از بین بردن شلی و افتادگی پوست
 • جوانسازی پوست
 • تزریق چربی برای از بین بردن نواقص استخوانی مادرزادی

قبل از تزریق چربی به صورت حتما با پزشک متخصص خود مشورت داشته باشید تا بهترین گزینه برای جوانسازی پوست صورت به شما پیشنهاد دهد. در اکثر مواقع، برای از بین بردن چین و چروک های صورت نیازی به تزریق چربی نیست و می توان از سایر روش های ساده استفاده کرد.

تزریق چربی به صورت

معمولاً اولین قسمت از بدن که نشانه های پیری در آن نمود پیدا می کند، صورت است. چرا که با افزایش سن میزان چربی صورت کاهش پیدا می کند و همین امر باعث افتادگی و شلی پوست صورت، ایجاد چین و چروک صورت، کاهش حجم بخش هایی از صورت مانند زیر چشم، لب، گونه و… بنابراین  تزریق چربی صورت را می توان در نواحی زیر استفاده کرد:

تزریق چربی به زیر چشم

چنانچه به دلایل افزایش سن، تابش اشعه خورشید و سایر عوامل دچار گودی زیر چشم شده اید، تزریق چربی زیر چشم می تواند گزینه مناسبی برای درمان گودی زیر چشم باشد. البته گاهی تشخیص پزشک متخصص بر این است که برای درمان گودی زیر چشم از فیلرها یا ژل ها استفاده کرد که کم هزینه تر هم هستند.

تزریق چربی به گونه

تزریق چربی به گونه

چنانچه به دلیل افزایش سن، مسائل ژنتیک و کاهش وزن بسیار زیاد گونه هایتان تحلیل رفته است، تزریق چربی به گونه می تواند گزینه مناسبی برای حجم دهی به گونه و جذابیت بیشتر چهره شما باشد.

تزریق چربی به لب

برای بزرگ کردن لب ها و افزایش حجم لب، روش های بسیاری وجود دارد مانند تزریق ژل به لب، تزریق چربی به لب و… که بنابر صلاحدید پزشک و تصمیم خود فرد می توان از این روش های برای حجیم کردن لب ها استفاده کرد.

تزریق چربی به سینه

از تزریق حجم مشخصی از چربی (بین ۲۵ الی ۴۰۰ سی سی برای هر طرف) برای افزایش حجم سینه، متقارن کردن سینه و درمان بافت‌های آسیب دیده ناشی از پرتودرمانی و ایمپلنت سینه استفاده می‌شود. تزریق به بهبود جای زخم‌های ناشی از برداشتن یا عمل سینه نیز کمک می‌کند.

تزریق چربی به باسن

از تزریق مقدار مشخصی چربی (بین ۱۰۰ الی ۳۰۰ سی سی برای هر طرف) برای افزایش حجم و خوش حالت کردن باسن استفاده می‌شود. تزریق چربی به کنار ران نیز امکان‌پذیر است و برای زیبایی اندام از آن استفاده می‌شود.

تزریق چربی به شکم

در این روش که نوعی پیکر تراشی نیز محسوب می‌شود، دکتر جراح پلاستیک چربی شکم را استخراج می‌کند و آن را به‌شکلی به شکم تزریق می‌کند که شبیه به عضلات شش تکه یا سیکس پک (Six Pack) شود.

تزریق چربی به دست

پوست دست با افزایش سن و پیری چروک می‌شود و شادابی خود را از دست می‌دهد. تزریق مقداری چربی به زیر پوست دست کمک می‌کند دست پرتر و در نتیجه جوان‌تر به نظر برسد.

تزریق چربی به بازو

یکی دیگر از نواحی تزریقی که بیشتر مردها خواهان آن هستند، بازو است. تقویت عضلات سه سر و عضله دو سر از طریق تزریق مقداری چربی به شکل‌دهی و حجیم شدن این ناحیه کمک می‌کند و در نتیجه ظاهری عضلانی‌تر به فرد می‌دهد.

تزریق چربی به ساق پا

برخی افراد به‌دلیل ژنتیک یا لاغری پاهای استخوانی دارند. تزریق به آن‌ها کمک می‌کند با پرتر شدن ظاهر پاها اندام زیباتری داشته باشند.

تزریق چربی به لب

این روزها زنان و حتی مردان دوست دارند لبان پرتری داشته باشند. افراد مشهوری مانند «کایلی جنر» به دلیل حالت لبان خود زیباتر به نظر می‌رسند. یکی از راه‌های افزایش حجم لب‌ها، تزریق چربی به این عضو بدن است.

برای این‌منظور دکتر زیبایی از بافت‌های خود بدن شما برای انتقال چربی به لب‌هایتان استفاده می‌کند. تزریق چربی در مطلب خود دکتر انجام می‌شود و فرد باید تحت بیهوشی موضعی قرار بگیرد.

در حین انتقال چربی به لب‌ها، چربی لازم از شکم فرد (اطراف ناف) برداشته شده، خالص می‌شود و سپس به لبان فرد انتقال می‌یابد. عمل تزریق چربی به لب در حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه ممکن است طول بکشد. بیمار در همان روز و پس از اتمام عمل می‌تواند به منزل برود و نتیجه تزریق ۶ سال یا حتی بیشتر پابرجا است.

مراقبت‌های قبل از تزریق چربی صورت

 • مهم است که در ابتدا با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید. پزشک وضعیت پوست و نیازهای شما را ارزیابی کرده و راهنمایی‌های لازم را ارائه می‌کند.
 • حداقل به مدت چهار هفته قبل از تزریق چربی، از مصرف سیگار خودداری کنید. سیگار موجب می‌شود عروق بدن تنگ شده و روند بهبودی با کندی پیش برود.
 • مصرف مشروبات الکلی را تا حد امکان محدود کنید. الکل می‌تواند خون‌رسانی به نواحی تزریق شده را تحت تاثیر خود قرار داده و خطر عوارض ناخواسته را افزایش دهد.
 • قبل از تزریق چربی، از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، ژلوفن، نوافن و همچنین داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی، ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید. این داروها می‌توانند خونریزی حین تزریق و پس از آن را افزایش دهد. حتما به پزشک خود اطلاع دهید که در حال مصرف کدام داروها هستید.
 • قبل از جراحی، حمام کنید چون تا چند روز ناحیه تزریق شدن نباید با آب تماس داشته باشد.
 • توجه به رژیم غذایی سالم و متعادل مهم است. تا جایی که می‌توانید، قبل از تزریق چربی مایعات و آب‌ بنوشید
آب بنوشید

مراقبت‌های پس از جراحی تزریق چربی صورت

 • تا چند روز ابتدایی بعد از عمل، به روی صورت خود نخوابید. سعی کنید حالت خوابیدن شما به سمت بالا و صاف باشد.
 • چند روز اول پس از عمل از انجام تمرین‌های ورزشی سنگین و سخت یا جابه‌جا کردن اشیاء سنگین خودداری کنید.
 • تا مدتی به لب‌های خود دست نزنید و تا زمانی که خطر عفونت همچنان وجود دارد، صورتتان را خشک و تمیز نگه دارید.
 • مصرف منظک داروهای احتمالی‌تان را جدی بگیرید.
 • تا ۴۸ ساعت در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید یا به اماکنی مانند سالن سولاریوم نروید.
 • از فشار دادن مکان تزریق خودداری کنید تا چربی جابه‌جا نشود.

دوره نقاهت تزریق چربی صورت

 • رانندگی نکنید و از یکی از نزدیکان خود بخواهید شما را به خانه برساند.
 • مرخصی بگیرید.
 • توجه داشته باشید که مقداری از چربی جذب می‌شود و نگران حجم زیاد آن نباشید.

نگهداری بعد از تزریق چربی صورت

در مورد مراقبت‌های بعد از تزریق چربی باید بگوییم در روزهای اول برای تسکین درد از کمپرس گرم استفاده نکنید. کمپرس گرم پیوند بین چربی و بافت بدن را از بین می‌برد. استفاده از کمپرس یخ مشکلی ندارد.

از ماساژ عمیق ناحیه تزریق شده بپرهیزید. این کار ممکن است پیوندها را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث عدم تقارن شود. در صورت مواجه شدن با خونریزی، عفونت یا هر علائم غیر طبیعی سریعا به دکتر جراح پلاستیک خود مراجعه کنید.

تزریق چربی صورت چقدر طول می‌کشد

با توجه به این‌که چربی را می‌توان به نواحی مختلفی تزریق کرد، مدت زمان لازم برای این جراحی متفاوت است. برای مثال تزریق به نواحی کوچک ممکن است کمتر از ۱ ساعت زمان نیاز داشته باشد، در حالی‌که نواحی بزرگ ممکن است تا ۴ ساعت نیز طول بکشند.