دکتر امیر دریانی

2 روش لیپوی غبغب

لیپوی غبغب

آنچه در این مقاله میخوانید:

غبغب از تجمع چربی اضافی در زیر چانه و در ناحیه گردن ایجاد میشود خواهد شد. تحرک کم، چاقی و اضافه وزن که موجب انباشته شدن چربی اضافه در بدن میشود، مصرف مواد غذایی شیرین، چرب و شور، مصرف مشروبات الکلی و … از دلایل تشکیل غبغب هستند.البته عوامل ژنتیکی نیز در به وجود آمدن غبغب بی‌تاثیر نیست.

با افزایش سن، کلاژن سازی کم میشود و پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست میدهد. درگیری ماهیچه ها به طور مداوم یا بی تحرکی ماهیچه ها باعث ضعیف شدن عضله ها شده و در نتیجه پوست استحکام و خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و دچار افتادگی میشود. لیپوی غبغب از جمله روش‌های موثر و پایدار در از بین بردن چربی صورت و بازیابی جوانی جهره زیباجویان است. در عمل لیپوی غبغب فوق تخصص جراح زیبایی پس از بی حسی موضعی، برش کوچکی برای لوله ساکشن در قسمت زیر چانه و زیر فک ایجاد میکند و بافت های چربی اضافی زیر چانه که حالت چانه دوتایی را ایجاد کرده را برمیدارد.

در جراحی لیپوی غبغب، فوق تخصص جراح زیبایی، چربی‌ها را به شکل تکه های ریز و سالم از بدن خارج میکند که میتوان برای جوان سازی پوست در عمل‌های زیبایی از از آن استفاده کرد. اگر با افزایش سن پوست غبغب شل و چروک شده، میتوانید همزمان با لیپوی غبغب لیفت گردن را با مشاوره جراح انجام دهید. توجه داشته باشید که پوشیدن گن مخصوص غبغب بعد از عمل لیپوی غبغب تاثیر چشمگیری در روند بهبودی دارد. لیپوی غبغب هیچ گونه خطری برای سلامتی ندارد بلکه با تخلیه چربی های اضافه، سلامتی بدن را افزایش میدهد.

لیپوی غبغب

لیپوماتیک غبغب برای چه افرادی مناسب است؟

توجه داشته باشید قبل از لیپوی غبغب، زیباجو باید دوره مشاوره را با جراح لیپوی غبغب طی کرده و همچنین جراح فوق تخصص زیبایی باید پرونده زیباجو را بررسی کند. افرادی که ویژگی های زیر را دارا باشند کاندید مناسبی برای این جراحی اند:

 • زیباجویانی که بنیه قوی و سلامت جسمی خوبی داشته باشند.
 • افرادی که BMI مناسب داشته و وزن ثابت دارند؛
 • کسانی که تجمع چربی در زیر پوست آنها با رعایت رژیم غذایی از بین نمی رود؛
 • افراد غیرسیگاری
 • افراد جوان و بالای ۱۸ سال.
 • کسانی که دارای چربی اضافه در ناحیه گردن هستند.
 • افرادی که از عضلات ضعیف در ناحیه فک و چانه رنج می‌برند.
 • کسانی که افتادگی زیر چانه دارند.
 • کسانی که مبتلا به حساسیت پوستی نیستند.
 • افرادی که از داروهای وارفارین و آسپرین استفاده نمی کنند.

همچنین زیباجویانی که علاوه بر غبغب در قسمت‌های مختلف صورت تجمع بالای چربی دارند میتوانند برای تخلیه چربی آن نواحی جراحی لیپوماتیک صورت انجام دهند.

لیپوماتیک غبغب برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • زنان باردار و شیرده
 • زیباجویانی که از نظر جسمی سلامت خوبی ندارند
 • افرادی که مبتلا به بیماری های خاص مانند فشار خون، گردش خون ضعیف، مشکلات قلبی و ریوی و دیابت دارند
 • اشخاصی که زخم‌هایشان به سختی بهبود می‌یابند.
 • زیباجویانی که پوست شل و کلاژن‌سازی پوست آنها ضعیف است.
 • زیباجویانی که دخانیات مصرف میکنند.

انواع روش های لیپوی غبغب

لیپوی غبغب سریع ترین راه برای از بین بردن غبغب است که به عنوان یک روش درمانی غیر تهاجمی شناخته شده دارای دوره نقاهت کوتاه و بهبودی سریع است. در جراحی لیپوی غبغب، جراح با توجه به الاستیسیته پوست(سفتی و شل شدگی پوست)، روش و تکنیک جراحی را مشخص میکند.

لیپوی غبغب با روش لیپوساکشن

کیفیت و نوع پوست جز عوامل اصلی در انتخاب روش لیپوساکشن است این روش معمولا برای افراد بین ۲۰الی ۵۰ سال پیشنهاد میشود. تفاوت آن‌ با روش لیپوماتیک در نوع دستگاه‌های مورد استفاده است و در هر دو روش از تکنولوژی کانولا استفاده می‌کنند. ارتعاش و لرزش در لیپوماتیک منجر به شکستن چربی‌ها می‌شود.

لیپوی غبغب با روش لیپوساکشن

لیپوی غبغب با روش جراحی مینی لیفت

روش جراحی مینی لیفت برای غبغب‌های مقاوم دربرابر درمان مناسب است. که در این روش، جراح لیپوی غبغب پوست اضافه فک و گردن را با برش‌های ظریف بریده و با ایجاد کشش در پوست و عضلات شل، غبغب را درمان میکند.

دوره نقاهت در این روش ۳ روز است و زیباجو باید ۷ الی ۱۴ روز تحت نظر جراح لیپوی غبغب باشد.

مراقبت های قبل از لیپوی غبغب

 • 3 هفته قبل از لیپوی غبغب، مصرف دخانیات ممنوع است. نیکوتین موجود در سیگار تاثیر منفی در روند بهبودی پس از لیپوی غبغب دارد.
 • مصرف مواد غذایی که کافئین دارند را محدود کنید
 • مصرف داروهای تجویزی را جدی بگیرید.

مراقبت های بعد از لیپوی غبغب

 • فوق تخصص جراح زیبایی برای کاهش درد در روز‌های اولیه بعد از لیپوی غبغب مسکن تجویز می‌کند. و بدون مشورت با جراح دارو مصرف نکنید.
 • جهت کاهش درد و کبودی توصیه می‌شود از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • از پوست خود در برابر نور محافظت کنید.
 • ناحیه جراحی شده را تحت هیچ شرایطی ماساژ و فشار ندهید.
 • استفاده دائمی از گردنبند طبی جز ضروریات است و از حرک زیاد و ناگهانی گردن خودداری کنید.
 •  نحوه خوابیدن بعد از لیپوی غبغب اهمیت بالایی دارد، در هنگام استراحت از ۲ بالشت در زیر سر خود استفاده کنید به طوری که شیب داشته باشد و سر شما بالاتر از حد معمول قرار گیرد.
 • مصرف به موقع داروها نیز در روند بهبودی تاثیر زیادی دارد.
 • التهاب و کبودی در ناحیه عمل در روز های ابتدایی طبیعی است و با گذشت زمان از بین می رود.
 • ورزش و پیاده روی سبک  بعد از لیپوماتیک توصیه می‌شود.
 • از خیس شدن ناحیه جراحی شده جلوگیری کنید و پانسمان را به همان شکلی که جراح انجام داده نگه دارید. برای تعویض پانسمان از فوق تخصص جراح زیبایی کمک بگیرید.
 • فعالیت و ورزش سنگین کهممکن است به قسمت جراحی شده فشار وارد کند، تا ۲۰ روز ممنوع است.
مصرف ویتامین c
 • رژیم غذایی سالم، مصرف پروتئین،مصرف فیبر، غلات کامل، مصرف سبزیجات تازه و میوه‌ها مخصوصا آناناس و مرکبات، ویتامین‌های مورد نیاز بدن را تامین کرده و به روند بهبودی سرعت میبخشد همچنین به ماندگاری لیپوی غبغب کمک می کند.

نحوه صحیح بستن گن غبغب 

پس ازلیپوی غبغب باید از گن مخصوص جهت بهبود محل زخم و کاهش ورم و کبودی و پیشگیری از شل شدگی و جمع شدن پوست استفاده شود. بستن گن غبغب راحت است زیباجو میتواند به راحتی از آن استفاده کند. گن غبغب با پوشاندن محل زخم روند بهبودی بیمار را تسریع می‌بخشد و مانع از ایجاد خونریزی در ناحیه جراحی شده می‌شود.کاهش اسکار، ورم، خونریزی و کبودی نیز از دیگر مزایای استفاده از گن غبغب است. اهمیت پوشیدن گن به عوامل مختلفی مثل مقدار چربی تخلیه شده و شلی اولیه پوست زیباجو و…

توجه داشته باشید که بستن گن غبغب از مهمترین نکات بعد از لیپوی غبغب است و کیفیت نتیجه لیپوی غبغب به آن بستگی دارد پس در نحوه استفاده آن دقت بالایی به خرج دهید و سهل انگاری نکنید. استفاده از گن مخصوص غبغب در روند بهبودی بسیار موثر است.

مدت زمان استفاده از گن غبغب

مدت زمان استفاده از گن غبغب به تشخیص فوق تخصص جراح زیبایی، نوع جراحی و میزان چربی تخلیه شده متغیر است. معمولا استفاده از گن غبغب به مدت دو هفته کفایت می‌کند ولی ممکن است این مدت زمان طبق تشخیص جراح بیشتر و یا کمتر شود.

توصیه میشود در هفته اول از گن مخصوص در ۲۴ ساعت شبانه روز استفاده شود و پس از یک هفته میتوانید فقط در شب و هنگام خواب از آن استفاده کنید. البته در این مورد نیز باید با فوق تخصص جراح زیبایی خود مشورت کنید چرا که ممکن است نسبت به عملکرد بهبودی شما متغیر باشد.

 ورم بعد از لیپوی غبغب

ورم و کبودی پس از جراحی زیبایی لیپوی غبغب امری طبیعی است و ممکن است زیباجو تا چند روز پس از انجام عمل زیبایی ورم و کبودی در ناحیه چانه و گردن داشته باشد. بدن هرشخص متفاوت است و بسته به نوع عمل و نحوه جراحی زیباجو ممکن است زمان و مراحل متفاوتی از تورم را پشت بگذارند.

با توجه به این که ورم و کبودی در روز‌های اولیه پس از جراحی زیبایی لیپوی غبغب نتایج حاصل از جراحی را میپوشاند و مانع از دیدن نتایج میشود ممکن است زیباجو را کلافه و خسته کند، نگران نباشید در کمتر از چند روز و با رعایت نکات توصیه شده توسط جراح فوق تخصص زیبایی ورم و کبودی از بین خواهد رفت و پوست به عضله زیرین میچسبد و زیبایی چهره شما و نتیجه حاصل از جراحی حاصل میشود.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوست غبغب   

بهترین روش برای از بین بردن غبغب لیپوماتیک غبغب است. که در این روش نتایج به صورت دائمی و ماندگار است و در صورتی که توسط فوق تخصص جراح زیبایی انجام شود زیباجو به نتیجه مطلوب از این جراحی دست پیدا می‌کند.

تفاوت بین جراحی لیپوماتیک و لیپوست در نواحی است که جراحی میشود. لیپوماتیک برای جراحی بخش های کوچک مانند غبغب و صورت کاربرد بیشتری دارد و هزینه کمتری دارد. این در حالی است که جراحی لیپوست بیشتر برای تخلیه چربی اضافی در نواحی مانند شکم، ران، پهلوها و بازوها استفاده می‌شود.

بزرگترین و اصلی‌ترین تفاوت بین این دو روش در نحوه عملکرد آنها است. قدرت دستگاه مورد استفاده در روش لیپوست بالاتر است و مقدار چربی که از قسمت تحت جراحی در یک جلسه خارج می‌شود نسبت به روش لیپوماتیک بیشتر است و میزان کبودی و ورم در مقایسه با لیپوماتیک کمتر است.