دکتر امیر دریانی

2 روش بازسازی سرطان سینه و ترمیم پستان پس از عمل برداشتن سینه

بازسازی سرطان سینه

آنچه در این مقاله میخوانید:

سرطان سینه جز رایج‌ترین سرطان‌ها مخصوصا بین بانوان است. برای درمان این بیماری روش‌های مختلفی بسته به نوع سرطان استفاده می‌شود متاسفانه در روند بهبود این بیماری ممکن است بانوان سینه و یا بخشی از سینه خود را از دست بدهند که خود بسیار دردناک است. البته باید خاطر نشان کرد که بازسازی سرطان سینه پس از بهبودی کامل سرطان سینه امکان‌پذیر است.

سرطان سینه به دلیل رشد بیش از اندازه سلول‌ها و تغییرات در سلول DNA سینه ایجاد می‌شود با پیشرفت علم پزشکی سرطان سینه در بسیاری از بیماران درمان شده و همچنین میزان مبتلایان به این عارضه به‌طور چشمگیری کاهش یافته.

درمان و بازسازی سرطان سینه بسته به شرایط بیمار و میزان رشد سلول سرطانی متفاوت است. پزشکان برای درمان سرطان سینه و از بین بردن غدد سرطانی سینه، سینه فرد را به طور کامل برداشته و یا تخلیه می‌کنند.

برداشتن کامل یا بخشی از سینه برای بانوان چندان خوشایند نیست و به همین دلیل بانوان تصمیم به بازسازی سرطان سینه با ماستکتومی می‌گیرند. گاهی به درخواست فرد و به صلاح دید پزشک ترمیم و بازسازی سرطان سینه همزمان با برداشتن غده سرطانی انجام می‌شود. مسلما عدم تقارن و تعادل سینه‌ها، حس نارضایتی در فرد ایجاد می‌کند به همین دلیل جراحی بازسازی سرطان سینه تاثیر به‌سزایی در بازگشت روحیه و اعتماد به‌نفس فرد دارد.

بازسازی سرطان سینه

روش‌های مختلفی برای بازسازی سینه وجود دارد که این روش‌ها بسته به شرایط ممکن متغیر باشد است گاهی جراحی بازسازی سرطان سینه همزمان با برداشتن غده سرطانی و یا پس از بهبودی کامل نیز انجام می‌شود.

1- استفاده از پروتز سینه:

می‌توان از پروتز سینه برای بازسازی سرطان سینه استفاده کرد. در این نوع بازسازی بافتی منبسط کننده به بخش تخلیه شده سینه تزریق می‌شود، سپس پس از مدتی پروتز در زیر پوست سینه قرار داده می‌گیرد. جنس بافت منبسط کننده از آب نمک است، پس نگران نباشید چرا که این ماده آسیبی به بافت سینه شما نخواهد زد و در نهایت نتیجه جراحی بسیار رضایت بخش خواهد بود.

2- استفاده از بافت:

روش دیگر بازسازی سرطان سینه استفاده از بافت فلپ است که از بافت شکم برای بازسازی سینه استفاده می‌شود. بافتی که در حال جابه‌جایی است به منبع خون متصل است. در این روش عمر و ماندگاری ترمیم بیشتر است دارد.

3- نوک پستان مصنوعی

معمولا در طی جراحی سرطان سینه نوک سینه نیز برای کاهش احتمال بازگشت دوباره سرطان سینه برداشته می‌شود. بازسازی نوک پستان یک جراحی سرپایی است و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌گیرد. فوق تخصص جراحی زیبایی می‌تواند با استفاده از بافت برداشته شده از پشت یا شکم نوک سینه ایجاد کند، سپس این بافت تتو می‌شود تا کاملا به رنگ نوک پستان باشد. استفاده از نوک سینه مصنوعی روش دیگری‌ست که آن را به سینه می‌چسبانند.

بازسازی سرطان سینه

کاندیدای مناسب برای بازسازی سرطان سینه

اغلب بانوانی که بافت سینه‌شان طی جراحی تخلیه و یا برداشته شده، ناراحتی و عدم اعتماد به نفس را برایشان به همراه خواهد داشت. بهترین راه برای رفع این مشکل بازسازی سرطان سینه است که از نظر روانشناختی تاثیر به‌سزایی در روحیه زیباجویان خواهد داشت. زیباجویان با انجام جراحی بازسازی سرطان سینه ظاهر و اندام ایده‌آل خود را بازپس خواهند گرفت.

البته جراحی بازسازی سینه فقط مختص بانوانی که سرطان سینه دارند نیست و زیباجویانی که در اثر حادثه‌ای سینه خود را از دست دادند و یا سینه فورمه، نامتقارن، غیر قرینه و رشد نکرده دارند نیز می‌توانند جراحی بازسازی سینه انجام دهند.

دلایل انجام بازسازی سینه

بانوانی که عمل تخلیه بافت سینه انجام داده‌اند، قطعا به‌دلایل مختلفی نیاز به ترمیم یا بازسازی سرطان سینه دارند که به چند نمونه از آن پرداختیم:

  • هنگام استفاده از سوتین سینه‌ها متقارن و متناسب به‌نظر برسد.
  • لباس‌ها در تن نمای بهتری داشته باشند.
  • نیازی به استفاده از سوتین‌های پروتزی و… نباشد.

بهترین زمان بازسازی سینه بعد از سرطان

زمان مناسب برای این جراحی بسته به هر شخص متفاوت است همانطور که قبلا اشاره شد می‌توان جراحی باز سازی و تخلیه غده را همزمان انجام داد. اگر فرد برای درمان سرطان سینه از پرتو درمانی و یا شیمی درمانی استفاده کند، بهتر است جراحی بازسازی سرطان سینه را تا بهبودی کامل به تعویق انداخته و قبل از تصمیم به انجام این جراحی از فوق تخصص جراحی زیبایی مشاوره بگیرد.

مدت زمان جراحی بازسازی سینه

آماده سازی زیباجو برای این جراحی حدود 2 ساعت زمان لازم دارد و پس از آن جراحی بازسازی سینه به طور کامل حدود 1-4 ساعت به طول می‌انجامد. پس از اتمام جراحی زیباجو بسته به شرایط جراحی و سابقه پزشکی 2-3 ساعت ریکاوری می‌شود.

روند بهبودی پس از جراحی ترمیم و بازسازی سینه

درد در روز‌های اول پس از جراحی طبیعی است اگر درد بسیار زیادی داشته باشید جراح فوق تخصص زیبایی دارو‌های مسکن و ضد درد تجویز می‌کند.

تا مدتی پس از جراحی نباید فعالیت‌های سنگین مانند بلند کردن اجسام سنگین و یا ورزش‌های سنگین که باعث کشیدگی عضلات سینه شود را انجام دهید. زیباجو یک هفته پس از جراحی می‌تواند بدون هیچ کمکی کار‌های شخصی خود را انجام داده و به روتین زندگی خود برگردد.

ورزش برای بهبودی و بازسازی سرطان سینه

مدت زمان بستری شدن در بیمارستان به نوع جراحی شما بستگی دارد اگر برای ترمیم سینه از پروتز برای شما استفاده شده، حدودا باید ۱ الی ۲ روز در بیمارستان بستری شوید؛ در روش فلپ به ۵ تا ۶ روز بستری شدن در نیاز دارید.

مراقبت‌های پس از جراحی

  • ممکن است تا چند روز پس از جراحی درد، تورم و کبودی داشته باشید در صورتی قادر به تحمل درد نباشید می‌توانید از مسکن و یا پماد‌های تجویز شده استفاده کنید.
  • تمیز نگه داشتن محل جراحی و بانداژ درست و به موقع می‌تواند روند بهبودی را افزایش دهد.
  • نوشیدن آب کافی و همچنین رعایت رژیم غذایی به بهبودی هرچه سریعتر کمک خواهد کرد.
  • استفاده به موقع دارو‌های تجویزی و پماد‌ها جای اسکار و زخم را پس از 1 ماه به طور کامل از بین خواهد برد.
  • هفته‌های اول بهه شما توصیه خواهد شد که ورزش‌های سبک و پیاده روی انجام دهید این کار باعث بیشتر شدن جریان خون در بدن شده و بافت سریع‌تر بهبود خواهد یافت.
  • ماموگرافی و چکاب جز ضروری‌ترین مراقبت‌ها پس از جراحی است.

امیدوارم مطالب این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد. ممنون از توجهتان.