دکتر امیر دریانی

7 نکته مراقبتی پس از عمل زیبایی بینی

آنچه در این مقاله میخوانید:

زمانی که شما برای انجام عمل زیبایی بینی اقدام می‌کنید، علاوه بر انتخاب یک جراح زبردست و با تجربه ، مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی، از مهم ترین عوامل برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب می باشد و به طور معمول توسط تیم درمانی به شما توضیح داده خواهد شد که شامل باید‌ها و نباید‌هایی است که رعایت و دقت بر آن بر روند بهبودی شما تاثیر دوچندان خواهد داشت.

مدت زمان ریکاوری بعد از عمل زیبایی بینی

اولین سوالی که در ذهن شما با آغاز دوره نقاهت به وجود می آید این است که ریکاوری چقدر طول می کشد یا اینکه تا چه مدت باید مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی را رعایت کرد. مدت زمان ریکاوری به طور کل به دو بخش تقسیم می شود. اولین مرحله بخش ریکاوری بعد از عمل زیبایی بینی است که بیمار برای به هوش آمدن و بازگشت هوشیاری آماده می شود و مرحله بعدی ریکاوری مربوط به پس از جراحی است که نیازی است در طی آن بیمار نکاتی را رعایت کند تا سریع تر بهبود یابد.

بخش ریکاوری اول در کلینیک بخشی واسط بین اتاق عمل و بخش بستری است که بیمار جراحی مورد نظر خود را انجام داده و اکنون برای به هوش آمدن و انتقال به بخش آماده می شود. این بخش معمولا 1 الی 2 ساعت زمان می برد و پس از آن بیمار به داخل بخش هدایت می شود. ریکاوری بعد از عمل یا دوران نقاهت نیز معمولا حدود 2 هفته می باشد که در طول این مدت بیمار نیازمند استراحت در منزل می باشد.

جامع ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • لازم است تا حداقل 24 ساعت ، پس از جراحی برای کمک به بهبود کبودی ها ، از کمپرس سرد استفاده نمایید.
 •  سعی کنید تا چند هفته اول ، از خندیدن و حرف زدن زیاد اجتناب کنید.
 • بهتر است در 48 ساعت اول پس از جراحی ، غذای میکس شده میل کنید و رژیم نرم را رعایت کنید. ( منظور از رژیم نرم ، اجتناب از مصرف خوراکی هایی که نیاز به جویدن زیاد ، دارد و یا سفت است ، مانند سیب ، هویج و استیک )
 • تا وقتی که وضعیت بینی تان کاملاٌ تثبیت نشده است ، سعی کنید در محل های شلوغ که امکان دارد ضربه به بینی تان وارد شود، مانند مترو رفت و آمد نکنید.
 • به توصیه دکتر امیر دریانی، بهترین دکتر عمل زیبایی بینی تهران موقع خواب و استراحت برای این که ورم کاهش یابد بهتر است، سرتان کمی بالا تر از بدن تان قرار بگیرد .
 • اگر خواستید عطسه کنید ، حتماً نکات مراقبت های پس از جراحی بینی را به یاد داشته باشید و با دهان باز عطسه کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین مانند بلند نمودن اجسام سنگین ، یا پرداختن به ورزش های پر تحرک یا سنگین، دست کم تا شش هفته بپرهیزید.
 • از مصرف سیگار بپرهیزید.
 • مراقب باشید تا چسب بینی تان خیس نشود و برای تمیز کردن صورت تان از دستمال مرطوب ، استفاده نمایید.
 • در صورتی که مجبور هستید تا از عینک طبی استفاده کنید ، تنها می توانید عینک بدون فریم بزنید. در ضمن توصیه می شود از عینک های آفتابی با توجه به این که عموماً سنگین هستند ، بین شش تا 12 ماه استفاده نکنید .
 •  به دلیل جمع شدن ترشح های بینی و خشک شدن بینی ، پس از انجام جراحی ، امکان دارد تنفس تان کمی سخت شود ، به همین عالت لازم است تا ، روزانه چند بار با سرم شستشو ، داخل بینی را شستشو دهید.

بعد از عمل زیبایی بینی، زمانی را باید استراحت کنید و سپس به فعالیت‌ های روزمره خود بازگردید، مدت زمانی که باید بعد از انجام عمل زیبایی بینی استراحت کنید به طور کل بستگی به نوع عمل زیبایی بینی و توصیه ‌های پزشکتان دارد. درصورتی که عمل بینیتان یک جراحی پیچیده و دسترسی عمیق ‌تری به بافت‌های بینی نیاز دارد، ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای استراحت داشته باشید.

باید بگویم که منظور از استراحت کردن ، تنها خوابیدن و نشستن نیست. شما بعد از بهبودی و بازگشت انرژی بدنتان می توانید شروع به راه رفتن کنید اما بسیار آهسته کنید. تحرک بسیار کم به گردش خون و بهبودی سریع کمک بسیار زیادی می کند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل زیبایی بینی

همانطور که می دانید بعد از انجام هر نوع عمل جراحی نیاز است تا نکات مراقبتی رعایت شود تا هم نتیجه بهتری کسب شود و هم فرد از دچار شدن به عوارض جانبی در امان بماند.

7نکته نکته مراقبتی پس از عمل زیبایی بینی

نحوه خوابیدن و استراحت کردن بعد از انجام راینوپلاستی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ، به طور کلی خوابیدن برای بازگردانی قدرت سیستم ایمنی و بهبودی سریع تر بیمار ضروری و مهم می باشد. پس از انجام عمل زیبایی بینی، بدن برای اینکه محل آسیب را ترمیم کند و با تغییرات جدید سازگاری پیدا کند، نیاز دارد تا فعالیت بیشتری را انجام دهد که همین مسئله باعث می شود تا انرژی بسیار زیادی از شما گرفته شود و شما در طول روز بی حوصله و خسته باشید.

برای بازگردان انرژی خود و همچنین کمک به بدنتان بهتر است بعد از جراحی به خوبی استراحت کنید. در واقع زمانی که می خوابید، جریان خون بیشتری به بافت و عضلات بدن شما می رشد و این خون اضافه موجب افزایش اکسیژن و مواد مغزی شده و در نهایت نیز بهبود بافت آسیب دیده می شود. در نتیجه خواب نقش بسیار مهمی در بازیابی قدرت بدنی و ترمیم سریع تر بافت شما دارد.

برای خوابیدن بهتر است در زمان خواب یک بالشت زیر سر خود بگذارید تا سر شما بالاتر از پاها و بدنتان قرار گیرد ، با این کار از افزایش جریان خون در بینی جلوگیری خواهید کرد و باعث می شوید تا ورم کمتری در سر و صورت شما به وجود آید.

نحوه نشستن بعد از عمل زیبایی بینی

سوالی که جدیدا باب شده و توانسته ذهن افرادی که بینی خود را به تازگی عمل کرده اند به خود درگیر کند نحوه نشستن بعد از عمل زیبایی بینی است. نحوه نشستن بعد از عمل زیبایی بینی باید به گونه ای باشد که سر بالا قرار داشته باشد و خم نشود. پایین انداختن سر بعد از انجام این پروسه اکیدا ممنوع است و می تواند باعث بروز مشکلات جدی مانند خونریزی شود.

زیرا با انجام این کار فشار بسیار زیادی به بینی شما وارد می آید. روند بهبودی نیز به رعایت بهتر مراقبت های بعد از آن حتی نکاتی به ظاهر ساده و بی اهمیت می باشد. پس سعی کنید تمامی مواردی که جراح بینی تان به شما گفته است را جدی بگیرد و به تمامی آن ها جامع عمل بپوشانید.

طرز نگه داشتن سر بعد از عمل زیبایی بینی

حتما بسیاری از افرادی که تازه بینی خود را عمل کرده اند را دیده اید که سر خود را به سمت بالا نگه می دارند ، یا تصور می کنید بعد از انجام عمل زیبایی بینی باید حتما سرتان را به سمت بالا نگه دارید و اصلا خم نکنید اما باید بگویم که نیازی به انجام چنین کار های نیست و تنها باید در زمان نقاهت از خم کردن سر خود به سمت جلو و پایین خودداری کنید. در غیره این صورت می توانید بدون نگرانی با حالتی عادی راه بروید.

استفاده از ماسک بعد از عمل زیبایی بینی

در طول هفته اول ریکاوری بعد از عمل زیبایی بینی، شما باید بخش عمده وقت خود را در منزل سپری کنید و مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی را انجام دهید. در طول این مدت دیگر نگران نزدن ماسک نباشید. وقتی آماده خارج شدن از منزل و حضور در جامعه می شوید، باید ماسک بزنید. حتماً از ماسک هایی استفاده کنید که کاغذی یا پارچه ای بوده و در حالت شل، بر روی بینی شما قرار می گیرد. نباید ماسک را بر روی بینی تان بفشارید یا نباید آن را در حالی که بر روی بینی تان قرار دارد، به سمت پایین بکشید.

حتماً در موقع برداشتن و گذاشتن ماسک بر روی صورت، آن را به طور کامل به سمت جلو کشیده، بدون اینکه بر روی بینی کشیده شود، آن را از بینی خود فاصله دار کرده و سپس از روی صورت بردارید. 6 تا 8 هفته بعد از عمل زیبایی بینی می‌توانید در صورت لزوم، ماسک را محکم تر بر روی بینی تان قرار دهید.

باید ها و نباید های ورزشی

بعنوان یک قانون کلی، شما باید در طول 6 هفته بعد از عمل زیبایی بینی، از انجام هرگونه فعالیت ورزشی و فیزیکی سنگین خودداری کنید. به خاطر داشته باشید که بدن شما در حال سازگار شدن با ساختار جدید بینی است که به طور کامل تغییر کرده است. اگر به خودتان فشار زیادی وارد کنید، خطر افزایش زمان بهبود و تورم را بوجود خواهید آورد. بلند کردن وزنه های سنگین، نیز بمنظور دستیابی به بهترین نتیجه بهبود، توصیه نمی شود.

بلند کردن اجسام سنگین بر روی شرایط بهبود بخیه ها در بینی تاثیر می گذارد. شنا کردن و پیاده روی ملایم، دو هفته بعد از عمل زیبایی بینی، امکان پذیر است ولی باید دقت داشته باشید که هرگز نباید به بدن خود فشار بیاورید. حداقل یک ماه قبل از درگیر شدن در فعالیت های ورزشی سنگین، بخصوص آنهایی که با بینی شما ارتباط دارند، دست نگه دارید. از ورزش هایی از قبیل بسکتبال، والیبال یا ورزش های رزمی که احتمال وارد آمدن ضربه به بینی در آنها، زیاد است خودداری کنید.

نگران نباشید. با گذر زمان و با سپری شدن حدوداً یک سال، بینی شما به طور کامل بهبود می یابد. حتماً مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی را که یک جراح بینی خوب در تهران برای دستیابی به بهترین نتیجه ، به شما متذکر شده است، دنبال کنید.

استحمام کردن بعد از رینوپلاستی

بهداشت صحیح برای سپری کردن یک دوره ریکاوری خوب، الزامی می باشد ؛ به همین دلیل است که بهترین جراح بینی تهران دستورالعمل های دقیقی را در خصوص مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی و حتی انجام اقدامات و به حداقل رساندن سطح مشکلات و عوارض جانبی می باشد. به این ترتیب به بیمار کمک می شود تا درک صحیحی از اهمیت آماده شدن برای جراحی و ریکاوری به دست آورد.

یکی از موضوعاتی که بعد از عمل زیبایی بینی در خصوص آن دچار دغدغه می شویم، استحمام بعد از عمل زیبایی بینی است. این موضوع ساده به نظر می رسد، ولی دستورالعمل های خاصی برای استحمام کردن بعد از روند رینوپلاستی وجود دارد که باید با آنها آشنا شویم.

عمل زیبایی بینی

شما می توانید 48 تا 72 ساعت بعد از روند جراحی، دوش بگیرید. البته اولین دوش گرفتن ها یا حمام کردن ها بعد از جراحی باید اندکی متفاوت باشد تا از بروز خطر عفونت، جلوگیری به عمل آید. اندکی طول می کشد تا شما بتوانید روند عادی دوش گرفتن یا حمام کردن خود را از سر بگیرید.

دوش گرفتن در فاصله کوتاهی بعد از عمل زیبایی بینی برخی خطرات را به همراه دارد. یکی از آنها، خیس یا مرطوب شدن ناحیه جراحی می باشد و همین امر می تواند باعث ایجاد حساسیت و نیز بالا رفتن خطر ایجاد عفونت شود. بعلاوه، حرارت و بخار ناشی از دوش گرفتن یا استحمام کردن، خود می تواند باعث ایجاد التهاب شود و تاثیر منفی بر روی بهبود زخم بر جای گذارد. بخار آب برای برش ایجاد شده در ناحیه درمان، خطرناک است. حتی آب ولرم هم می تواند بر روی بخیه ها و چسب اثر گذاشته و باعث باز شدن برش شود.

بدن خود را با اسفنج تمیز کنید

به منظور پیشگیری از بروز مشکلات و عوارض جانبی و در عین حال رعایت بهداشت، بهترین جراح زیبایی بینی تهران در راستای دستور العمل مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی تاکید می کند که از اسفنج های مخصوص حمام کردن بعنوان بهترین گزینه برای تمیز کردن بدن خود در طول دو تا چند روز اول بعد از عمل زیبایی بینی استفاده کنید. حتماً در زمان تمیز کردن بدن، از آب ولرم استفاده کنید. شما باید در موقع شستشوی موها، مراقب باشید تا موها زیاد تحت کشش قرار نگیرند چون این امر می تواند بر روی ناحیه برش داده شده اثر منفی بر جای گذارد.

تغذیه و رژیم غذایی بعد از عمل زیبایی بینی

تغذیه صحیح، بخش مهم پروسه ریکاوری بوده و دنبال کردن توصیه ها ، دستیابی شما به یک روند در حال پیشرفت را تضمین می کند.

 • روز اول بعد از جراحی 

در روز جراحی ، قبل از اجرای فرایند از شما خواسته می شود به مدت 8 الی 12 ساعت چیزی نخورید و ننوشید. استراحت دادن به شکم در طول بیهوشی ، بسیار حائز اهمیت است. شروع به میل کردن غذا بعد از تکمیل فرایند رینوپلاستی ، با غذاهایی شروع می شود که هضم آن برای معده شما آسان باشد. از خوردن هر غذایی که باعث ایجاد حالت تهوع شود و هر غذایی که بسیار سرد یا بسیار داغ باشد ، اجتناب کنید. پاستا ، برنج ، ماهی و مرغ گزینه های غذایی ایده الی محسوب می شوند.

 • هفته اول بعد از عمل 

در طول اولین هفته مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی، هنوز باید مراقب غذاهایی که می خورید باشید. بینی هنوز حالت گرفتگی دارد و باید از خوردن غذاهایی که این انسداد را تشدید می کند ، خودداری کنید.

نباید غذاهایی میل کنید که به علت تند بودن باعث تشدید تورم شوند. غذاهای نرم مانند تخم مرغ و سوپی که از گوشت و سبزیجات تهیه شده است را میل کنید. سیب زمینی ، سالاد ، پاستا که نیاز به جویده شدن زیاد ندارند ، گزینه های خوبی هستند. غذاهای پر از فیبر نیز برای کمک به پیشگیری از بروز یبوست ، توصیه می شود. میوه و سبزیجات تازه یا پخته شده ، برنج قهوه ای ، و غلات کامل نیز مثال های خوبی در این خصوص می باشند.

در طول این چارچوب زمانی ، بهترین جراح بینی تهران در مورد مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی نوشیدن مقدار زیاد مایعات را توصیه می کند. البته این مایعات شامل نوشیدنی های کافئین دار ، مثل چای ، قهوه یا نوشابه نمی شود. این نوشیدنی ها باعث آب زدایی یا دهیدراسیون بدن می شوند. به جای این نوشیدنی ها ، از سالم ترین نوشیدنی یعنی آب ، استفاده کنید.

 • هفته دوم بعد از عمل جراحی

در هفته دوم بعد از عمل زیبایی بینی، می توانید غذاهای جامد بیشتری میل کنید. البته هنوز گرفتگی بینی رفع نشده است و عاقلانه عمل کردن در انتخاب گزینه های غذایی که تورم را تشدید نکند ، هنوز حائز اهمیت است. می توانید رژیم غذایی غنی از پروتئین از قبیل محصولات لبنی مثل شیر یا پنیر ، گوشت پرندگان یا ماهی را در رژیم غذایی تان بگنجانید.

هنوز باید از خوردن غذاهای تند که باعث بروز درد می شود ، خودداری کنید. همچنان ، نمک مصرف نکنید. خوردن غذاهای سالم و حفظ وزن در سطح ایده ال برای ریکاوری در این مرحله بسیار اهمیت دارد. فست فود میل نکنید. غذاهای فراوری شده باعث بروز التهاب در بینی می شوند.

تغذیه سالم

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنیم

تا اینجا با غذاهایی آشنا شدیم که در طول دوره ریکاوری ، مفید هستند. ولی برخی غذاها وجود دارند که در طول دوره ریکاوری و برای رعایت مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی باید از خوردن آنها اجتناب کنید.

 • غذاهای تند، غذاهای تند در طول دوره ریکاوری بعد از عمل زیبایی بینی، توصیه نمی شوند چون می توانند باعث بروز مشکلات بسیاری از قبیل تحریک غشای مخاطی و افزایش فشار خون شوند. این غذاها همچنین باعث بروز عطسه و بهم خوردن تعادل گوارش می شوند. از خوردن غذاهای تند مثل انواع مختلف فلفل در طول دوره ریکاوری خودداری کنید.
 • غذاهای شور، با توجه به اینکه هیدراته نگه داشتن بدن بسیار حائز اهمیت است، از خوردن هر چیزی که حاوی نمک زیاد است ، خودداری کنید. نمک احتباس آب را افزایش داده و باعث تشدید تورم در بافت های بینی شده و پیشرفت ریکاوری را کاهش می دهد.غذاهای حاوی محتوای سدیم بالا ، اسنک های شور مثل چیپس و پنیر های شور مثل پنیر فتا باید مورد اجتناب قرار گیرد.

غذاهایی که باعث کاهش تورم می‌شود

غذاهای ضد التهاب که به فرایند بهبود کمک می کند شامل سبزیجات دارای برگ سبز تیره ، میوه هایی از قبیل پرتقال ، سیب ، گوجه فرنگی ، روغن زیتون ، کره آجیل ، ماهی چرب مثل سالمون ، مفید می باشد.

مصرف ماست بعد از انجام رینوپلاستی

جالب است بدانید که مصرف ماست بعد از عمل زیبایی بینی می‌تواند مناسب و حتی کمک کننده نیز باشد. ماست یک منبع خوب پروتئین است و حاوی کلسیم و ویتامین D نیز می ‌باشد که به سلامت عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می‌ کند. همچنین ماست خنک است و می‌ تواند به کاهش ورم و التهاب پس از عمل زیبایی بینی کمک کند.

اما در هر صورت، توصیه می شود که با پزشکتان در مورد تغذیه پس از عمل زیبایی بینی مشورت کنید چرا که ماست به دلیل داشتن شیر ممکن است حساسیت زا باشد و برای افراد مشکل حادی را به وجود آورد هر فرد بر اساس شرایط خاص خود نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی دارد که بهتر است به آن توجه شود.

آیا می توان بعد از عمل بینی غذای گرم خورد

مصرف غذای گرم بعد از عمل زیبایی بینی مستقیماً ضرری ندارد. اما برخی از افراد ممکن است پس از عمل زیبایی بینی احساس داشته باشند که تماس با غذاهای گرم تا حدی ناراحت ‌کننده است. از سویی دیگر مصرف غذاهای گرم در روز های ابتدایی بعد از عمل زیبایی بینی می تواند باعث شود تا شدت خونریزی بیشتر شود و تورم بینی نیز افزایش یابد.  در هر صورت، پیشنهاد می‌شود که پس از عمل زیبایی بینی از غذاهای نرم و خنک مانند ماست، مربا، یا مواد غذایی دستور داده شده توسط پزشکتان را استفاده کنید.

آشپزی بعد از جراحی بینی

به توصیه دکتر امیر دریانی بهترین و مجرب ترین جراح بینی تهران ، اموراتی مانند آشپزی کردن و سرکار رفتن از دو هفته بعد از جراحی بلامانع می باشد. اما توصیه می گردد به دلیل ضعف ناشی از عمل جراحی تایم آشپزی کردن را تا حد بسیار کمی کاهش دهید. از همین رو توصیه می شود در روز های پیش از جراحی ، در طول آماده سازی اقدامات قبل از جراحی بینی ، برای حدود یک هفته خود غذا های مورد نیاز را تهیه و آماده کنید.

در صورتی که تنها نیستید و کسی همراه شما زندگی می کند می توانید از انجام این کار خودداری کنید ، اما اگر مجرد هستید و تنها زندگی می کنید به این مورد توجه فرمایید. در زمان آشپزی کردن بعد از گذشت یک هفته نیز بهتر است نکات مراقبتی زیر را در نظر بگیرد.

 • در زمان آشپزی کردن از خم کردن سر خود به سمت پایین خودداری کنید.
 • حرارت گاز باعث تورم شدید بینی می شود ، از همین رو بهتر است شعله گاز را کم کرده یا در طول آشپزی کمی استراحت کنید.
 • به یاد داشته باشید ایستادن طولانی مدت برای درست کردن غذا باعث ضعف بیمار و ازدیاد تورم می شود.
 • همچنین از استفاده از نمک در مواد غذایی خود خودداری کنید.
 • مصرف سدیم موجب افزایش تورم خواهد شد.
 • از خوردن غذاهای حساسیت زا پرهیز کنید.
 • در دوران نقاهت از غذاهای آبکی استفاده کنید ، پخت غذاهایی مانند میگو و ماهی به سلامت شما کمک بزرگی خواهد کرد.
 • از بلند کردن وسایل پخت و پز سنگین خودداری نمایید.

آیا خرد کردن پیاز بعد از عمل بینی ضرر دارد؟

خیلی از بیماران در خصوص مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی و کار های که باید انجام دهند ، سوال می پرسند. یکی از سوالات پر تکرار در این زمینه خرد کردن پیاز بعد از عمل عمل زیبایی بینی است. در این خصوص باید بگویم پیاز به دلیل گاز تولید شده در زمان برش دادن و ایجاد آبریزش از چشم و بینی خوب نیست و بهتر است تا زمان بهبودی کامل برای پخت و پز از پیاز سرخ شده آماده استفاده کنید. در صورتی که نیاز به استفاده از پیاز دارید بهتر است سعی کنید در این زمان از بینی نفس نکشید تا عصب بویایی تحریک نشود و دچار آبریزش بینی نشوید. در صورت آبریزش بینی نیز از دست زدن به بینی خود خودداری کنید.

چسب زدن

بلافاصله پس از عمل زیبایی بینی، بینی به خصوص در قسمت نوک، دچار تورم می شود. چسب زدن با وارد آوردن فشاری خفیف، از ورم کردن پوست و بافت نرم جلوگیری می کند. این امر از مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی محسوب می شود.
برای انجام این کار، نوع بینی و ضخامت پوست باید در نظر گرفته شود، به همین دلیل هر جراح، از تکنیک خاصی استفاده می کند. با اینحال، شالوده تمام روش ها با هم یکسان است.

به توصیه بهترین دکتر بینی تهران در قدم اول، پوست را با آب و صابون بشویید و سپس تیغه را با سه تا پنج تکه چسب بپوشانید. هر تکه، باید مقداری روی تکه قبلی را بپوشاند. در مرحله بعدی، یک تکه چسب را از زیر بینی به شکل U بچسبانید و توجه داشته باشید که سوراخ های بینی مسدود نشده باشند.

بهترین جراح ترمیمی بینی

تا دو یا سه هفته پس از عمل زیبایی بینی، باید هر دو سه روز یکبار، چسب آن را تعویض کنید. برداشتن چسب، به اندازه چسباندن آن اهمیت دارد. در نتیجه، از وارد آوردن فشار زیاد و کندن سریع چسب ها جدا خودداری کنید.

اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب بعد از عمل بینی

یکی از نکات مهم مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی، اعمال کرم ضد آفتاب بر موضع جراحی شده است. پس از عمل زیبایی بینی، پوست و محل بخیه ها ، ناحیه حساسی تلقی شده که لازم است جهت بهبودی مطلوب ، به خوبی تحت مراقبت قرار بگیرند. در این راستا جراح متذکر می شود که در روزهای ابتدایی تا حد امکان در فضاهای سر باز و زیر نور خورشید قرار نگیرید؛ زیرا اشعه های UV می توانند به پوست حساس در ناحیه عمل شده آسیب وارد کنند.

در صورت لزوم به خروج از خانه در روزهای ابتدایی و به طور کلی تا زمانی که روند بهبودی محل زخم ها کامل شود ، باید کرم ضد آفتاب روی پوست اعمال گردد تا ترکیبات موجود در کرم از پوست در برابر اشعه های uv محافظت نماید. دقت داشته باشید که ضد آفتاب شما حداقل SPF30 را دارا باشد.

مراقبت های پس از جراحی بینی در خصوص کمپرس یخ

در روزهای ابتدایی شاهد تورم و کبودی در بینی و نواحی اطراف آن خواهید بود. قرار دادن کمپرس سرد بر این نواحی به تسریع روند اثرات جانبی ذکر شده کمک شایانی می کند. در استفاده از پک یا کمپرس یخ باید نکاتی را در نظر داشته باشید. اول اینکه در روزهای اول ، مخصوصا ً 48 ساعت ابتدایی پس از عمل زیبایی بینی حتما کمپرس یخ در دسترس تان باشد و مطابق به آموزشی که در ادامه به شما داده می شود ، عمل کنید.

پک یخ را باید به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی ناحیه متورم و کبود قرار دهید. بدین ترتیب التهاب بافت ها کاهش پیدا کرده و رو به بهبودی می رود. دقت کنید کمپرس برای مدت طولانی بر روی یک نقطه و محل ثابت قرار نگیرد ؛ چرا که نتیجه عکس دارد و به جای بهبودی ممکن است به موضع هدف آسیب بزند.

نحوه گذاشتن کمپرس یخ بر روی بینی به چه شکل است؟

یکی از رایج ترین سوالات در خصوص مراقبت های بعد از عمل زیبایی بینی در خصوص استفاده از کمپرس یخ است. در این باره باید بگویم استفاده از کمپرس یخ قواعد خاصی ندارد تنها شما باید از یخ زدن پوست خود خوداری کنید. به همین منظور توصیه می شود بعد از گذشت 5 دقیقه کمپرس را از روی بینی و صورت خود بردارید و مجددا بعد از گذشت 5 دقیقه قرار دهید.

رینوپلاستی

شستشوی بینی بعد از عمل

تمیز کردن بینی بعد از عمل زیبایی بینی، نقش مهمی را در مراقبت های پس از عمل زیبایی بینی ایفا می کند. در صورتی که دوبار در روز بینی خود را شستشو دهید ، حفره های آن مرطوب می مانند و از بروز التهاب و تشکیل لخته خون در بینی جلوگیری می شود. علاوه بر این ، تمیز کردن این عضو بوی بدی که به علت وجود مخاط و خون خشک شده ایجاد شده را از بین خواهد برد و بوی بد دهان را نیز کاهش می دهد.

دستورالعمل های کلی برای شستشوی بینی

 • تا چند روز بعد از عمل زیبایی بینی، توجه داشته باشید که هنگام تمیز کردن بینی ، جسم خارجی را وارد آن نکنید.
 • به بینی فشار وارد ننمایید
 • برای تمیز کردن بینی ، ازانگشت استفاده نکنید
 • از طریق دهان سرفه و عطسه کنید ، نه بینی
 • برای تمیز کردن نواحی اطراف بینی از دستمال مرطوب بهره بگیرید نه دستمال کاغذی
 • زمانی که احساس گرفتگی در بینی خود داشتید ، فین نکنید
 • بعد از شستشوی بینی از کرم و پمادهای مخصوص کمک بگیرید تا داخل بینی خشک نشود

پماد آنتی بیوتیک بعد از عمل زیبایی بینی

استفاده از پماد آنتی بیوتیک ، در اغلب موارد به منظور مراقبت های پس از جراحی بینی توصیه می شود. تمیز کردن بینی بعد از عمل به وسیله این پماد از بروز عفونت جلوگیری می کند و تا ساعت ها بخش داخلی بینی را مرطوب نگه می دارد. می توانید این پماد را روی زخم ها و بخیه ها استفاده کنید ، اما توجه داشته باشید بعد از سه روز به سراغ دیگر کرم ها مثل وازلین بروید.

توجه داشته باشید در هفته اول بعد از عمل زیبایی بینی، به علت اینکه بخیه ها هنوز خوب نشده اند و داخل بینی تامپون قرار دارد ، این عضو بسیار حساس می باشد. به همین خاطر تنها باید قسمت بیرونی بینی را با دستمال مرطوب تمیز کنید. البته در مواردی بهترین دکتر بینی تهران ازبیمار می خواهد تا با سرم سالین داخل بینی را نیز تمیز نماید.

چند روز بعد از عمل بینی میتوان کار کرد ؟

یکی از متداول ترین و پر تکرار ترین سوالات در زمینه مراقبت های پس از جراحی بینی ، در خصوص کار کردن بعد از عمل بینی است. اینکه چند روز بعد ازعمل زیبایی بینی می توان کار کرد یا به محل کار خود بازگشت به نوع کار شما و همچنین وضعیت روند بهبودی شما بستگی دارد.

اگر به نظر خودتان شغل سختی دارید یا ممکن است در محل کار به صورت شما ضربه بخورد ، باید مدت زمان بیشتری را در خانه منتظر بمانید و استراحت کنید. علاوه بر آن نیز اگر مجبور هستید تا زیر نور خورشید کار کنید یا به طور مداوم در طول روز خم شوید ، با جراح خود در این خصوص مشورت کنید.

حرف زدن بعد از عمل کردن بینی

پس از عمل زیبایی بینی ممکن است تورم ، بی حسی و کبودی را مشاهده کنید. اگر با دهان باز صحبت کنید یا حتی بخندید و گریه کنید ، بینی شما در روز های ابتدایی بعد از عمل بیشتر حرکت می کند. تحرک زیاد بینی باعث می شود تا تورم و شدت درد در بیمار افزایش یابد.

بی حرکت ماندن بینی برای فرم گرفتن یکی از نکاتی که اکثر جراحان بینی به رعایت آن توصیه می کنند. از همین رو خندیدن آهسته ، حرف زدن کوتاه مدت و جلوگیری از انجام هر گونه حرکت اضافه صورت ، جزو مهم ترین نکات مراقبت های پس از جراحی بینی می باشند.

برای درک این موضوع پیش از عمل جراحی، می توانید دستان خود را بر روی بینی خود قرار دهید و آن را ثابت نگه دارید، در همان حین نیز سعی کنید بخندید یا دهان خود را باز و بسته کنید. متوجه خواهید شد که با انجام این حرکات ، بینی شما نیز حرکت می کند. از همین رو در مراقبت های بعد از عمل بینی توصیه می شود از فعالیت هایی که باعث بروز چنین حرکاتی می شود خودداری کنید.

نتیجه جراحی زیبایی بینی

نکات مهم در مراقبت‌های پس از جراحی بینی گوشتی

فردی که دارای بینی گوشتی بوده و پس از عمل زیبایی بینی برای مراقبت‌های بعد از عمل بینی ، بسته به نوع بینی فرد و نوع عملی که بر ای آن انجام‌شده است به‌مراتب مراقبت‌هایی بیشتری نسبت به بینی‌های نوع دیگر دارد در بعضی از مورد امکان دارد  به توصیه‌ی پزشک گاهی نیاز به ماساژ داشته باشد. بنابراین علاوه بر رعایت ذکرشده در بالا و همچنین توصیه‌های پزشک جراح در مراقبت از بینی‌های گوشتی بهتر است رعایت نکته به نکته توصیه‌های پزشک انجام شود.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی

۱- خونریزی جزئی ممکن است در ساعات اولیه بعد از جراحی خونریزی جزئی  به‌صورت نشت خون از کنار پانسمان بینی امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در این مواقع می‌توان به کمک دستمال‌کاغذی مرطوب صورت بیمار را تمیز نمود.

۲- بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم تا حداقل ۱۲  ساعت استفاده کنید.

۳- در روز اول پس از عمل زیبایی بینی در تختخواب استراحت نمایید، درحالی‌که سر، بالا قرار دارد(چند عدد بالش زیر سرتان قرار دهید)

۴- داروهای تجویزشده توسط پزشک مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید. در صورت داشتن درد و یا هرگونه مشکل بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید.

۵- از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارد ( مانند هویج سیب استیک  و …) خودداری و از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.

۶- معمولاً گچ یا اسپلینت بینی حدود یک هفته بعد از عمل برداشته می‌شود.

۷- در روزهایی اولیه بعد از جراحی هنگام خوابیدن و یا بیدار شدن بهتر است از کسی کمک بگیرید چراکه ممکن است دچار سرگیجه شوید ( که این سرگیجه ناشی از اثرات بیهوشی است.)

۸- بهتر است تا حد امکان در روزهای اولیه  سرخود را به جلو خم نکنید. بیماران می‌توانند سرخود را به طرفین  یا بالا حرکت دهند . البته بیمارانی که از ترس سر و گردن خود را سفت وبی حرکت نگه می‌دارند ممکن است دچاراسپاسم و گرفتگی عضلات گردن و سردرد شوند لذا بهتر است سرو گردن کاملاً راحت و شل نگه‌داشته شود.

۹- برای نظافت بینی در روزهای اول هیچ وسیله‌ای را برای تمیز کردن بینی، داخل آن نکنید.

۱۰- برای مسواک کردن دندان‌ها از یک مسواک نرم، استفاده کنید.

۱۱- با دهان باز عطسه کنید.

۱۲- از فین کردن و تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری نمایید .

۱۳- برای تمیز کردن داخل بینی از یک سرم ۱۰ سی‌سی بدون سوزن درحالی‌که ایستاده‌اید و سر راکمی زاویه‌دار به عقب به‌طوری‌که بدون خیس شدن چسب‌ها سرم را با فشار به داخل بینی بریزید.

۱۴- در مراقبت‌های بعد از عمل بینی برای جلوگیری  از نور آفتاب بهتر است از کلاه‌های لبه‌دار استفاده نمایید و حداقل ۲ ماه از عینک استفاده نکنید . در ماه‌های اولیه قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و محیط‌های گرم مثل در ماه‌های اول از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب و محیط‌های خیلی گرم مثل سونا خودداری نمایید زیرا حرارت موجب تورم بافت‌ها می‌شود درصورتی‌که عینکی هستید از روش اتصال عینک با چسب به پیشانی استفاده کنید. استفاده از لنزهای طبی بعد از کاهش تورم ، بلامانع می‌باشد.

۱۵- در روزها و هفته‌های اول که هنوز فرم بینی شما کاملاً مشخص نیست از مشاهده مکرر خود در آینه خودداری نمایید همچنین در این روزها اجازه ندهید کسی در مورد بینی شما قضاوت کند.

۱۶- از دود و سیگار دوری‌کنید .چنانچه سیگاری هستید حداقل تا ۲ ماه اجتناب نمایید.

۱۷- به مدت دو ماه از شنا کردن و سونا رفتن خودداری کنید.

۱۸- نحوه چسب زدن در شکل‌دهی بهتر و سریع‌تر بینی بسیار مهم است لذا چسبی که روی بینی شما می‌باشد برای کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت آن است بدین ترتیب بهتر است حد الامکان آن را خشک نگه‌دارید .

۱۹- بعد از باز کردن گچ بینی و آزادسازی راه‌های تنفسی ( یعنی خارج کردن ایروی  و بخیه‌ها )، به مدت ۳ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار  با سرنگ ۱۰ سی‌سی به‌نحوی‌که به شما  آموزش داده خواهد شد شستشو دهید.

۲۰- از دست زدن (عادتی) به بینی خود جدا اجتناب نمایید.

۲۱- درنهایت هر مسئله  و سؤالی در طی زمان بهبود در مراقبت‌های بعد از عمل زیبایی بینی برایتان پیش می‌آید و به نظرتان می‌رسد می‌توانید هم به‌صورت تلفنی و هم‌زمان ملاقات با پزشک خود بپرسید .