دکتر امیر دریانی

BMI مناسب برای پیکرتراشی چقدر است

BMI مناسب برای پیکرتراشی

آنچه در این مقاله میخوانید:

BMI مناسب در پیکرتراشی جز نکات مهم قبل از جراحی ابدومینوپلاستی است در مقاله پیش‌رو در مورد تاثیرات BMI مناسب در جراحی خواهیم پرداخت. ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن از رایج ترین جراحی های زیبایی به‌شمار می‌آیند.

ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یکی از بهترین و رایج‌ترین جراحی‌های ترمیمی می‌باشد که موجب هرچه زیباتر شدن اندام شما خواهد شد. این روش با برداشتن پوست اضافی، اسکار، استرچ مارک و چربی از روی شکم باعث کشیده‌تر و زیباتر دیده شدن عضلات شکم می‌شود. ابدومینوپلاستی باید پس از ثبات وزنی افراد انجام شود و معمولا برای افرادی که اضافه وزن زیاد دارند، توصیه نمی‌شود.

یکی از مناسب‌ترین جراحی‌های زیبایی که باعث تغییرات زیادی در اندام فرد می‌شود جراحی زیبایی شکم است این جراحی که به عنوان ابدومینوپلاستی نیز شناخته می‌شود، که مناسب‌ترین روش برای از بین بردن و برداشتن چربی های اضافه و انباشته شده در ناحیه شکم و پهلو است. همچنین به کمک این روش می‌توان ترک‌های پوستی روی شکم را از بین برده و عضلات شکم را کشیده کرد. بایستی این جراحی زیر نظر بهترین فوق تخصص جراح زیبایی شکم صورت بگیرد. دوره نقاهت ابدومینوپلاستی نسبتا کوتاه است و درصد بالایی از بیماران از انجام این جراحی رضایت کامل دارند.

 لیپوساکشن

لیپوساکشن از دیگر جراحی‌های رایج لاغری می‌باشد، که طرفداران بسیاری دارد. در این روش پزشک جراح با یک دستگاه مکش، چربی‌های سرسخت بدن شما را که با رژیم‌های غذایی و ورزش از بین نمی‌روند را از بین می‌برد. این روش نیز معمولا برای لاغری موضعی قسمت‌هایی از جمله باسن، شکم، ران، کمر، بازو‌ها و صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر به دنبال روشی برای از بین بردن چربی‌های موضعی خود هستید، لیپوساکشن می‌تواند بهترین گزینه‌ برای لاغری موضعی باشند.

مدت زمان جراحی لیپوماتیک معمولا بسیار کوتاه است و به راحتی انجام می‌پذیرد. پس از انجام جراحی نیز، بیمار در مدت زمان کوتاهی بهبود یافته و به فعالیت‌های روزمره خود بازمی‌گردد. انتخاب بهترین فوق تخصص جراح پلاستیک یکی از مهم‌ترین فاکتورهای قبل از اقدام به جراحی شکم است. چرا که با انتخاب بهترین جراح ابدومینوپلاستی می‌توانید از وقوع خسارات و عوارض احتمالی بعد از جراحی جلوگیری کنید و با آرامش خاطر جراحی خود را بدون استرس و نگرانی انجام دهید و از زیبایی خود لذت ببرید.

مقایسه جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی

در واقع این جراحی نباید به عنوان روشی برای درمان چاقی مفرط در نظر گرفته شود. در صورتی که نیاز به جراحی لاغری دارید به سراغ ابدومینوپلاستی نروید. در واقع لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی کمکی به آب کردن چربی بدنتان نخواهد کرد. توجه داشته باشید که جراحی زیبایی شکم پس از کاهش وزن و آب کردن چربی‌ها به منظور کشیدن عضلات و حذف پوست‌های افتاده شکم، انجام می‌شود. برای شخصی که از چاقی مفرط رنج ببرد بهترین راه حل کاهش وزن و لاغری است نه ابدومینوپلاستی.

اسلیو معده یا انواع دیگر جراحی‌های لاغری روشی مناسب برای کاهش چربی‌ها و کاهش سطح BMI بدن شما می‌باشند. در صورتی که بیمار نیاز به انجام هر دو جراحی (ابدومینوپلاستی و لاغری) داشته باشد جراحی لاغری باید قبل از ابدومینوپلاستی انجام شود که بستگی به صلاحدید جراح و شرایط زیباجو دارد. ابدومینوپلاستی یک روش جراحی پلاستیک است.

جراحی زیبایی شکم یا همان ابدومینوپلاستی یکی از شایع‌ترین جراحی پیکرتراشی‌ برای زیبایی و اصلاح بدشکلی بدن است که بمنظور کوچک کردن شکم افتاده و بزرگ انجام می‌شود. در واقع این جراحی یکی از بهترین راهکارها برای حذف چربی‌های اضافه نواحی همچون شکم و پهلو است. ابدومینوپلاستی عملی است که در آن چربی‌ها و پوست اضافی شکم که حالت کشسانی خود را از دست داده، برداشته می‌شود و عضلات شکم سفت می‌شود. در واقع این جراحی نباید به عنوان روشی برای درمان چاقی مفرط در نظر گرفته شود.

در صورتی که نیاز به جراحی لاغری دارید به سراغ ابدومینوپلاستی نروید. لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی کمکی به آب کردن چربی بدنتان نخواهد کرد. جراحی زیبایی شکم پس از کاهش وزن و آب کردن چربی‌ها به منظور کشیدن عضلات و حذف پوست‌های افتاده شکم، انجام می‌شود.

جراحی ابدومینوپلاستی

این جراحی معمولا در خانم‌هایی که به دلیل افزایش حجم چربی، افتادگی پوست و شلی عضلات شکم بعد از حاملگی و افزایش حجم آن، از اندام خود ناراضی اند و اعتماد به نفسشان کاهش یافته بیشتر انجام می‌شود. البته شایان ذکر است که این جراحی برای آقایان نیز مناسب است در واقع افرادی که از سایز و اندازه شکم خود راضی نیستند و دچار شاخص چاقی در BMI مناسب خود هستند، می‌‌توانند به کمک جراحی ابدومینوپلاستی از حجم شکم خود کاسته و از اندام ایده آل و زیبا خود لذت می‌برند.

ابدومینوپلاستی برای افرادی که از ورزش و رژیم به نتیجه نرسیده‌اند و افزایش وزن نخواهند داشت و BMI مناسبی دارند، مناسب است. جراحان پلاستیک توصیه می‌کنند، کسانی که قصد انجام جراحی را دارند باید دارای شاخص توده بدنی یا BMI مناسب آنها زیر ۳۰ باشد اما برخی از جراحان نیز افرادی با  BMI مناسب بین ۳۰ تا ۳۵ را نیز جراحی می‌کنند. در ادامه به توضیح وزن ایده آل و BMI مناسب برای جراحی شکم میپردازیم.

وزن ایده آل و  BMI مناسب برای جراحی زیبایی شکم

برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی می‌بایست فوق تخصص جراح پلاستیک، شما را از لحاظ BMI مناسب و شرایط سنی مورد بررسی قرار دهد و جراح با توجه به معیارهای ذکر شده، می‌تواند کاندید مناسب برای جراحی را انتخاب نماید. به طور معمول کاندیدای جراحی نباید وزن بسیار بالایی از شاخص توده بدنی یا BMI (Body Mass Index) مناسب داشته باشند. در صورتی که BMI مناسب فرد بیش از ۱۵ تا ۲۰ کیلو باشد، بایستی در ابتدا با کمک گرفتن از رژیم‌های غذایی مناسب اقدام به کاهش وزن نموده تا وزن فرد نزدیک به BMI مناسب شود، سپس اقدام به جراحی شکم نماید.

زیباجویی که می‌خواهد ابدومینوپلاستی انجام دهد بایستی BMI کمتر از ۳۵ داشته باشد زیرا افرادی که شاخص توده بدنی یا BMI مناسب بیش از ۳۵ دارند (یعنی چاق هستند) بایستی در ابتدا اقدام به کاهش وزن نموده سپس تحت جراحی ابدومینوپلاستی قرار گیرند. چراکه در چنین شرایطی ریسک انجام عمل کمتر شده و عمل نتیجه بهتر خواهد داشت. از جمله ریسک های عمل در زیباجویانی که BMI مناسب ندارند می‌توان به بالا رفتن درصد آمبولی اشاره کرد. اگر چربی احشا (چربی پنهان) داشته باشید، نتیجه ابدومینوپلاستی خیلی برای شما چشمگیر نخواهد بود.

چربی احشا، چربی است که اندام‌های داخلی بدن مانند کبد و روده را در بر گرفته است.

BMI مناسب

فرمول BMI برای بررسی شاخص توده بدنی استفاده می‌شود و از نسبت وزن بر مجذور قد بدست می‌آید. شما با استفاده از BMI میتوانید از محدوده مناسب وزن خود اطلاع یابید.

BMIمناسب

گرفتن BMI مناسب روشی است که به جراح پلاستیک کمک می‌کند تا در تعیین ایمنی و مناسب بودن روش‌های منتخب جراحی پلاستیک برای زیباجو کمک می‌کند. اندازه گیری  BMI برای اکثر افراد بالای ۱۸ سال مناسب است.در BMI مناسب سن، قومیت، جنسیت و ترکیب بدن در نظر گرفته نمی‌شود. در حقیقت شاخص توده بدنی، برای محاسبه میزان چربی زیباجو نسبت به اندام فرد است. در BMIمناسب یک قانون کلی وجود دارد:

 • BMI  کمتر از ۱۸٫۵ => کمبود وزن
 • BMI  بین ۱۸٫۹ تا ۲۴٫۹ => وزن طبیعی
 • BMI  بین ۲۵ تا ۲۹٫۹ => اضافه وزن
 • BMI  روی ۳۰  یا بالاتر => چاقی
 • BMI  روی ۴۰  یا بالاتر => بسیار چاق

ارتباط BMI مناسب با جراحی پلاستیک

شاخص دیگری که می‌توان از طریق آن سلامتی بدن را سنجید، اندازه‌گیری دور کمر است. اندازه گیری دور کمر می تواند میزان چربی داخلی شکم را که قلب، کلیه ها، کبد، اندام های گوارشی و لوزالمعده را می پوشاند پیش بینی کند. که این نوغ چربی ها با نام چربی احشا شناخته میشوند بانوان با دور کمر بیش از ۸۰ یا ۸۷ سانتی متر و مردان با دور کمر بیش از ۹۴ یا ۱۰۲ سانتی متر دارای میزان بالای چربی احشایی هستند. چربی اضافی بدن در اطراف کمر به شدت با دیابت و بیماری‌های قلبی ارتباط مستقیم دارد که می‌تواند سلامتی فرد را در معرض خطر  قرار دهند.

از نظر جراحان معمولاً BMI کمتر از ۳۰ برای انجام جراحی پلاستیک مناسب است. بنابراین بهتر است به مدت شش ماه قبل از جراحی پلاستیک وزن هدف و BMI مناسب خود را تثبیت کنید. مقاله بهترین جراح لیپوماتیک نیز در انتخاب بهترین فوق تخصص جراح زیبایی به شما کمک شایانی میکند.

ضرورت داشتن BMI مناسب برای جراحی پلاستیک

مطالعات نشان می‌دهد که شاخص توده بدنی رابطه تنگا تنگی با بعد از جراحی دارد به اینصورت که با افزایش شاخص توده بدنی (BMI) احتمال تاخیر در بهبودی افزایش می‌یابد. افراد با BMI نرمال نتایج بهتری از جراحی می‌گیرند. زیباجویان با BMI بالا در معرض خطراتی مانند:

 1. لخته خون (DVT) و آمبولی ریوی (PE) این خطرناک‌ترین عارضه در جراحی‌های زیبایی بدن است و در زیباجویان با BMI بالا احتمال این عارضه افزایش می‌یابد.
 2. آپنه خواب – زیباجویان مبتلا به اضافه وزن خطر بالاتری برای آپنه خواب دارند که می‌تواند در حین جراحی و یا بعد از آن مشکل ایجاد کند.
 3. کبد چرب – زیباجویان با BMI بالا در معرض خطر اختلال عملکرد کبد همراه با تجمع چربی هستند. کبد نقش مهمی در التهاب و ترمیم زخم دارد.
 4. عفونت های محل جراحی – در زیباجویان با BMI بالا احتمال عفونت پس از جراحی بسیار بیشتر است.
 5. سایر موارد ترمیم زخم – جدایی زخم، نکروز بافتی و تجمع مایع در زیباجو BMI بالا بسیار بیشتر است.
 6. و در نهایت گرفتن نتیجه مطلوب از این جراحی است که در این افراد چندان قابل قبول نیست.

توجه به این نکته مهم است که جراحی‌های پلاستیک از جمله ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن هرگز جایگزینی برای کاهش وزن حاصل از یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی نیست!