دکتر امیر دریانی

6 دلیل برای جراحی ابدومینوپلاستی

پیکرتراشی

آنچه در این مقاله میخوانید:

جراحی ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم که با نام تامی تاک نیز شناخته می‌شود، یکی از روش‌های موثر برای صاف و تخت کردن شکم است. در جراحی ابدومینوپلاستی با برداشتن چربی اشباع شده در شکم، پوست افتاده و شل شکم را برطرف می‌کند و باعث هر چه زیباتر شدن شکل ظاهری شکم می‌شود.

جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک با جراحی لیپوساکشن تفاوت زیادی دارد و نمیتواند روشی جایگزین برای جراحی ابدومینوپلاستی شود با این وجود، طبق نظر جراح و با توجه به شرایط جسمانی شما میتوان از لیپوساکشن نیز به طور همزمان و ترکیبی و در قالب روشی مکمل بهره برد.

در روش جراحی ابدومینوپلاستی با برداشتن پوست و چربی های اضافه شکم و با ترمیم عضلات ضعیف، شکمی صاف و سفت‌تری ایجاد می‌کند که در نهایت شکم ظاهری عضلانی به خود میگیرد.

کاندید مناسب جراحی ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی برای زیباجویانی که پوست شکمی شل و افتاده دارند و یا تجمع چربی شکمی بالا دارند مناسب است.

  • افراد غیر سیگاری.
  • زیباجویانی که از لحاظ فیزیکی شرایط خوب، BMI مناسب و وزن ثابت دارند.
  • همچنین زیباجویانی که با ورزش و تغذیه مناسب نتوانستند چربی و شلی پوست خود را برطرف کنند.
  • بانوانی که پوست و عضلات شکمشان پس از زایمان شل شده.
  • افرادی که به دلیل چاقی پوستشان قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده.

جراحی ابدومینوپلاستی برا چه کسانی مناسب نیست؟

  • جراحی ابدومینوپلاستی برای بانوانی که تمایل به بارداری در آینده دارند. (جراحی ابدومینوپلاستی همزمان با زایمان امکان پذیر است)
  • زیباجویانی که وزن ثابتی ندارند و یا در آینده وزن کم خواهند کرد.
  • افرادی که رژیم غذایی خاص دارند
  • زیباجویانی که مشروبات الکلی و یا دخانیات مصرف میکنند. کاندید مناسبی برای جراحی ابدومینوپلاستی نیستند.

جراحی ابدومینوپلاستی جزئی جز جراحی‌های کم تهاجمی است که در این جراحی، جراح برش های کوتاه و کوچک در محل جراحی ایجاد می‌کند. در تامی تاک جزئی دوره ریکاوری کوتاه تر و راحت تر از جراحی ابدومینوپلاستی است.

روش جراحی ابدومینوپلاستی

روش عمل ابدومینوپلاستی در طول عمل ابدومینوپلاستی بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. دو برش در بخش مشخص برای جراحی ایجاد می شود: یکی از استخوان لگن در یک سمت تا استخوان لگن در سمت دیگر نزدیک به قسمت شرمگاهی، برش دیگر اطراف ناف است. پوست از عضله شکم جدا خواهد شد. سپس عضلات شکمی به سمت یکدیگر کشیده و بخیه می شوند تا ظاهر میان تنه باریک و شکم سفت تر شود.

جراحی ابدومینوپلاستی

سپس قسمته جدا شده پوست روی عضلات که حالا شکل جدیدی به خود گرفته، کشیده می شود و پوست اضافی را برمی دارند. ناف دوباره به قسمتی وصل می شود که ظاهرش طبیعی باشد. برش ها بسته می شود و یک لباس استریل روی قسمت جراحی شده کشیده می شود. جراحی ابدومینوپلاستی 2 تا 5 ساعت زمان لازم دارد.

ریکاوری بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

پس از جراحی ابدومینوپلاستی یک لوله موقت در زیر پوست قرار داده می شود تا مایعات اضافی جمع شده در محل جراحی را از قسمت جراحی شده بیرون بکشند.

زیباجو در دوره ریکاوری یک لباس با بافت کشسانی کم می‌پوشدمعمولا دوره ریکاوری ۲ هفته طول می‌کشد. در این دوره زیباجو نباید فعالیت‌های سنگین انجام دهد پس از ۲ هفته و تحت نظر پزشک می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

چه زمانی به عمل ابدومینوپلاستی نیاز داریم؟

اگر هر یک از موارد گفته شده در این قاله را دارا بودید پس یعنی زمان جراحی ابدومینوپلاستی رسیده تا اندام ایده‌آل خود را بسازید.

پوست شل شده

کشیدگی پوست شکم زمانی که وزن اضافه می‌کنید و یا در دوران بارداری طبیعی است متاسفانه پس از زایمان یا کاهش وزن پوست کشیده و شل شده به حالت قبلی برنمی‌گردد و ظاهری شل به خود می‌گیرد به طوری که گویا همیشه کشیده شده است و انجام تمرینات سخت شکمی نیز نمیتواند موثر باشد چرا که با این تمرینات فقط چربی‌های شکمی از بین میروند و تاثیری در پوست ندارد. برای برگرداندن شکم تخت و صاف خود و پوست کشیده شکمتان بهترین روش جراحی ابدومینوپلاستی است.

بسیاری از زیباجویان به اشتباه فکر میکنند لیپوی شکم میتواند شکل شکمشان را ترمیم کند و به حالت قبل برگرداند. توجه داشته باشید که جراحی لیپوساکشن چربی های زیرپوستی و مشکلات شکل بدنی را اصلاح می‌کند ولی نمیتواند پوست شکم را لیفت یا صفت کند و یا از افتادگی پوست جلوگیری کند لیپوساکشن یک روش عالی برای کاهش حجم توده چربی در بدن است. زیباجویانی که تصمیم به جراحی دارند حتما قبل از جراحی در مورد روش‌های مختلف جراحی شکم با جراح فوق تخصص زیبایی مشاوره داشته باشند.

جراحی ابدومینوپلاستی برای شکم آویزان

شل شدگی و افتادگی پوست اولین نشانه است. در ادامه این مطلب نشانه های دیگری را نیز برایتان خواهم گفت البته قبل از جراحی، متخصص جراحی پلاستیک که شما را معاینه کرده و تصمیم نهایی برای جراحی ابدومینوپلاستی می‌گیرند.

چین شکمی

جراحی ابدومینوپلاستی کمک بزرگی به رفع چین شکمی می‌کند. چین شکمی به دلیل پوست اضافی در شکم ایجاد می‌شود که به شکل یک حالت تا خوردگی روی پوست شکم ظاهر می‌شود.

  آویزان بودن شکم

آویزان شدن پوست شکم به حالتی گفته می‌شود که پوست قسمت بالایی شکم شل شده و قسمت بالای لباس زیر یا حتی شلوار زیباجو را بپوشاند که اصطلاحا به آن مافین تاپ نیز گفته می‌شود. اگر شما هم دچار این مشکل شده‌اید تنها راه رهایی از آن جراحی است.

اخم کردن ناف

در حالت نرمال ناف حالت گرد یا بیضی شکل دارد. حال اگر ناف شما به شکل اخم باشد یعنی شکمتان دارای پوست اضافه و چربی است و عضلات شکمتان شل است. جراحی ابدومینوپلاستی به شما کمک می‌کند تا لباس‌هایی که ناحیه شکمشان نمایان است و دوست دارید بپوشید.

  چین و چروک پوست شکم

جراحی ابدومینوپلاستی روشی عالی برای پوست‌ شکمی که حالت مچاله شده یا چین خورده داشته باشد و نتوان آن را به شکل ظاهری قبلی خود بازگرداند، است.

  دو حبابی شدن یا دو تکه شدن شکم

زیباجویانی که به دلایل مختلف شکمشان به دو بخش تقسیم شده که یک قسمت در بالای شکم و قسمت بعدی در پایین ناف قراردارد دارای شکم دو حبابی هستند که خود نشانه ای از شل شدگی پوست است با جراحی ابدومینوپلاستی می‌توانید این عارضه را رفع کنید.

جراحی ابدومینوپلاستی جز عمل‌های زیبایی است و نباید آن را با جراحی‌های کاهش وزن اشتباه گرفت. زیباجویان با رعایت رژیم غذایی متعادل و برنامه ورزشی منظم و درست میتوانند ماندگاری این جراحی را افزایش دهند چرا که اگر وزن زیاد و یا کم کنید ممکن است پوست شکمتان دوباره دچار افتادگی شود پس ثابت نگه داشتن وزن یک نکته طلایی برای حفظ نتیجه جراحی ابدومینوپلاستی است.